I bylinky mohou být škodlivé. Na jaké si dát pozor a které raději nepěstovat?

Žijeme v době, kdy drtivá většina lidí sází spíše na přírodní léčiva, než aby si zašla do lékárny pro farmaceutické výrobky. To ostatně dokazuje i fakt, že lidé stále více a více pěstují ve svých domácnostech bylinky. Zatímco někteří mají bylinkové zahrádky přímo v kuchyni, jiní jim dopřávají dostatek sluníčka a pěstují je třeba na balkoně nebo na zahradě. Ať už si bylinky pěstujete kdekoli, pořádně si rozmyslete, jaké konkrétní druhy budete pěstovat. Přece jen některé bylinky mohou člověku dokonce škodit.  

I když si to uvědomuje jenom málokdo, je opravdu pravdou, že i bylinky mohou člověku uškodit. Nebezpečí opravdu číhá všude, mějte to na paměti i tehdy, kdy budete vybírat bylinky, jež si budete chtít vypěstovat. Prozraďme si, jaké bylinky nepěstovat, jelikož mohou našemu zdraví velice uškodit.  

Pozor na kostival lékařský 

Kostival má většina lidí zafixovaný jako nedílnou součást mastiček, gelů a také jiných podobných přípravků na klouby. I když kostival ulevuje po tomto směru, pravdou je, že má i svou druhou stránku. Kostival se zásadně nesmí konzumovat, jelikož obsahuje karcinogenní a toxické alkaloidy, které mohou poškodit zdraví.  

Pozor také na bez černý 

O bezu černém se ví, že škodí zdraví. Mnozí lidé to však nemívají na paměti. U bezu jsou neškodlivé jen květy a bobule, ale čerstvé plody, kúra nebo listy jsou velmi jedovaté. Pokud by došlo k záměně bobulí za plody, mohlo by to mít pro člověka opravdu velmi vážné následky.  

Pozor si dejte i na břečťan popínavý 

I když se z břečťanu popínavého používají listy, z nichž se dělá odvar podporující vykašlávání, bobule břečťanu způsobují zvracení, křeče a také nepříjemné průjmy. Jak jsme zmínili, používají se hlavně listy, ale pravdou je, že i odvaru z listů se můžete předávkovat. Čaj se doporučuje pít z maximálně dvou listů denně.