Cestování v karavanu: mýty, které se o tom povídají

Obytné vozy, karavany nebo jen osobní auta přestavěná na obytné vozy jsou v poslední době velmi oblíbená. Důvodem je nástup pandemie, který způsobil, že spousta lidí se rozhodla trávit svou dovolenou na vlastní pěst. To může znamenat zvýšené náklady v kempech. I když si můžete pořídit rovnou karavan, vestavby do aut jsou obvykle praktičtější možností. Z vašeho osobního vozu vytvoří obytný vůz v několika málo krocích. A když zrovna nekempujete, můžete vůz využit na klasické pojížďky.

Cestování s karavanem je levnou dovolenou

Pokud vlastníte karavan, pak mohou být náklady na pobyt v určitých městech nebo turistických oblastech levnější, nikoli však velmi nízké. S vlastnictvím takového vozu se pojí placení pojištění, jeho spotřeba je mnohem vyšší než u obytného vozu, musíte vynakládat peníze na revize a případné opravy – a to rozhodně není levnou záležitostí. I z tohoto důvodu je mnohdy lepší mít raději auto přestavěné na obytné. Ne každý má svůj vlastní obytný vůz, takže pokud chce takto cestovat, musí si jej půjčit. Zde odpadají pravidelné náklady na povinné ručení a další pojištění, nicméně ceny půjčovného jsou poměrně vysoké.

Obytný vůz může stát všude

Pokud si myslíte, že si vezmete obytný vůz a postavíte ho do lesa na pěkné místo, kde budete kempovat zadarmo, máte mylnou představu. Jen málo států z Evropské unie toto umožňuje. Pokud byste zákazy porušovali, může to vést k dalším restrikcím zavedené pro všechny karavany. Například vynucený zákaz parkování. Místa, kde můžete s karavanem zastavit, jsou po Evropě hojná. Nevyplatí se riskovat pokutu kvůli ušetření několika eur.

Infrastruktura v kempech je špatná

Lidé, kteří pamatují kempy ještě z osmdesátých let, rozšiřují tvrzení, že kempy se potýkají se špinavým sociálním zařízením bez toaletního papíru, s nekvalitními sprchami bez teplé vody a dalšími problémy. To už však dnes nemusí být pravdou. Některá místa bohužel takto zastaralá stále ještě jsou, ale dnes už není problém najít udržované a čisté kempy. V nich se nachází místa pro obytné vozy.