Chryzantémy na balkon i na okenní parapet. Jak je správně pěstovat?

Nejste zastánci stálezelených rostlin, spíše dáváte přednost těm krásně kvetoucím, které se ukazují ve všech barvách duhy? Takové rostliny umí zkrášlit interiér. Mezi nimi najdeme například působivé chryzantémy, které nemají své místo jenom v zahradních záhonech. Jejich místo je také na vašem okenním parapetu nebo třeba na balkoně, kde se jim bude dařit opravdu skvěle. Pokud tedy dodržíte několik rad.  

Tipy a rady, jak pěstovat chryzantémy 

  • Pokud se rozhodnete pěstovat velkokvěté chryzantémy, uděláte dobře. Tento druh rostliny dokáže na balkoně nebo na terase vydržet až do příchodu podzimních mrazíků. Navíc zdárně odolávají i deštivým dnům.  
  • Jestliže budete pěstovat chryzantému v pohodlí domova na okenním parapetu, budete se dříve radovat z jejího rozkvetení. V teple kvete dříve, ale pokud se bude nacházet na místě, kde je teplota vyšší než šestnáct stupňů Celsia, květy nevydrží příliš dlouho, tak pozor na to.  
  • Aby se chryzantémě opravdu dařilo, potřebuje slunné stanoviště. Na takovém místě umí krásně rozkvést. Snažte se ji na takové místo umístit i ve chvíli, kdy venku panuje zima či podzim a kdy je tak sluníčka krapet méně.  
  • Chryzantémy se zalévají ke kořenům. Pokud byste ji zalévají “z vrchu”, voda by mohla listy poškodit. Voda zůstávající na listech také vede ke vzniku houbových chorob.  
  • Chryzantéma není mrazuvzdorná, tudíž před příchodem zimních mrazíků je zapotřebí ji přemístit do domácnosti. V interiéru se jí bude dařit na světlém stanoviště, kde se nedrží velký chlad. Dokáže zvládnout místo o pokojové teplotě pohybující se kolem osmi stupňů, to je vyhovující. Během zazimování se zalévá minimálně.  
  • Abyste se brzy těšili z krásných květů, je zapotřebí rostlinu hnojit. Ideálně ji zasaďte do výživné půdy. Co se týče hnojiva, vyhovuje jí to vícesložkové.