Co s malým obývacím pokojem 

Obývací pokoj je místo pro všechny členy rodiny. Je také místem relaxace a setkávání. Proto je prostor třeba zařídit tak, aby působil příjemným dojmem. Pokoj rovněž nesmí působit přeplněně. Proto si v první řadě rozmyslete, které vybavení oželíte, abyste si nechali dostatečně volný prostor. Můžete také následovat naše následující rady:  

Správně měřte 

Při koupi nábytku si vše řádně přeměřte. Občas se totiž stává, že nábytek působí ve výstavní ploše obchodu zcela jiným dojmem než u vás doma.  

Volte nábytek, který proporčně odpovídá velikosti pokoje. Tak abyste kolem něj mohli projít, ale zároveň také, aby nepůsobil rušivě.  

Zvolte vhodně barvu  

Obecně lze říci, že do malých prostor se hodí více světlé, pastelové odstíny, které místnost prosvětlí a dodají ji vzdušnost.  

Pokud byste přece jen chtěli zvolit tmavší odstíny, použijte je třeba na podlahu. Mějte však na paměti, že to prostor opticky zmenší. 

Pro oživení pokoje můžete zvolit doplňky v metalickém odstínu, zlaté či stříbrné.  

Doporučení pro výběr barev je vždy volit tón v tónu nebo případně barvy, které v barevném schématu leží proti sobě a vytváří kontrast.  

Vyberte nábytek, který toho umí víc 

Když pracujete s malým prostorem, musíte myslet prakticky. Rozkládací pohovka, která poslouží k přespání či s úložným prostorem přijde vhod stejně jako rozkládací stůl. Zkuste popřemýšlet nad nábytkem na kolečkách či o rozkládací sestavě, do níž můžete za stěnu uložit postel, stůl a další.  

Opticky místnost zvětšete 

Přidáním zrcadla do prostoru malou místnost opticky zvětšíte. Na tapety, závěsy či koberce můžete využít vertikální či horizontální pruhy. Platí, že svislé pruhy opticky zvýší strop a vodorovné místnost prodlouží. Můžete zvolit třeba vodorovné pruhy na koberci a jednu stěnu ozdobte oblíbenými obrazy.