Dřevostavby se pyšní dlouhou životností i ekologičností

Koupili jste si pozemek a chcete na něm postavit dům? V tom případě přemýšlíte nad tím, jestli budou lepší dřevostavby nebo klasické zděné domky. Mnozí lidé mají za to, že zděné domky se pyšní delší životností, ale není tomu tak. Co se týče životnosti dřevostaveb, ta je srovnatelná s životností klasických zděných domků. Navíc to jsou ekologická řešení bydlení, která s sebou nesou nízkou energetickou náročnost. 

Právě to, že jsou dřevostavby energeticky úsporné a čili i ekologické, je hlavním rozhodujícím kritériem. Přece jenom ekologie je nyní na prvním místě a lidé se snaží alespoň trochu ulevit planetě, na které žijí. Proto investují do fotovoltaiky, třídí odpad, a nakonec také staví dřevostavby, které jsou velice rychle postavené. 

Dřevostavby neničí životní prostředí

Možná si nyní říkáte, že dřevostavby naopak poškozují životní prostředí. Přece jenom mluvíme o příbytcích, které jsou postavené ze dřeva, čemuž předchází kácení lesů. Je důležité zmínit jeden fakt, a sice že roční přírůstky dřeva v našich lesích jsou o čtvrtinu vyšší než jeho plánovaná těžba. V současnosti navíc máme dvojnásobnou celkovou zásobu dřeva, než jak tomu bylo v období první republiky. 

O poškozování životního prostředí proto nemůže být řeč. Kupříkladu hůře je na tom Portugalsko, což je země prakticky bez lesů. Méně ekologická je spíše výroba cementu nebo betonu či oceli. Na výrobu zmiňovaných materiálů se spotřebuje podstatně méně energie. 

Moderní a stylový vzhled může mít i dřevostavba

Když už jsme si vyvrátili jeden mýtus, proč si nevyvrátit další. Tím je ten, že dřevostavby nemohou mít moderní vzhled. Spíše se vzhledově rovnají roubenkám nebo klasickým srubům. Ale to je samozřejmě omyl. Moderní vzhled mohou mít i dřevostavby, jenom si stačí přizvat na pomoc architekta.