Fotovoltaika a její instalace
V rámci programu Nová zelená úsporám si stále více lidí nechává na svou střechu instalovat fotovoltaické systémy. Jak je to ale se samotnou instalací? Co musí člověk dodržet?
Kolik elektřiny spotřebujeme?
Než se na vaši střechu bude instalovat fotovoltaická elektrárna, bude se sledovat spotřeba energie vašeho objektu. Právě tak zjistíte, jak velkou elektrárnu na své střeše budete potřebovat, aby pokryla požadavky vašeho objektu. Prozatím jsou systémy většinou nastaveny tak, aby pokryly vlastní potřebu elektrické energie. Nepočítá se tedy s tím, že byste se primárně stali prodejci elektřiny do sítě. Samozřejmě přebytky prodávat můžete, ale nejdůležitější bude, abyste pokryli svou spotřebu.
Panel, který se hodí pro danou střechu
Profesionální firma by vám vždy měla vysvětlit, který typ panelu se hodí přímo pro váš typ střechy. Můžete mít také své vlastní požadavky, které vám bude firma plnit. Někteří lidé si přejí bezrámové, barevné, celoskleněné, průhledné, oboustranné, ohebné nebo dokonce vestavěné solární panely. Každé z těchto řešení má svá specifika. Ty budete s dodavatelskou firmou samozřejmě konzultovat.
Orientace a sklon panelů
Další věc, o které byste měli vědět. Nastavení solárních panelů vůči světovým stranám a jejich sklon velmi podstatně ovlivní jejich celkový výkon. Aby byla vaše elektrárna skutečně efektivní, bude nejlepší je orientovat na jih. Zjišťuje se také, zda ve výhledu panelů nestíní vzrostlé stromy nebo jiné vysoké budovy. Pokud máte zasazené stromy, které v budoucnu vzrostou do úrovně střechy, je potřeba počítat s tím, že budou systém zastiňovat a snižovat tak jeho výkon.
Fotovoltaika se může instalovat na dům, bytový dům, garáž, stodolu, nebo třeba na hospodářské a průmyslové budovy. Fotovoltaické panely je možné umístit také na zelenou střechu. Instalací by se vždy měla zaobírat pouze profesionální firma, instalace svépomocí není možná.