Home staging, aneb jak prodat nemovitost za vyšší cenu

Každý prodejce nemovitosti logicky doufá, že bude jeho nemovitost prodána za nejvyšší možnou cenu. O té rozhoduje hned několik faktorů, z nichž část je objektivních, ale část i čistě subjektivních. A tak zatímco velikost nebo lokalitu nemovitosti samozřejmě změnit nelze, její vzhled a dojem, který na potenciální zájemce udělá, lze ovlivnit mnohdy velmi významně. Moderní doba přinesla dokonce i speciální službu home staging, která se právě na tuto problematiku zaměřuje. 

Co je home staging 

Home staging je speciální služba, která je běžně využívaná v Americe a postupně se dostává i do Evropy, včetně České republiky. Jejím cílem je esteticky zvelebit interiér nemovitosti tak, aby působila příjemněji, luxusněji, zkrátka lépe. A to buď jen krátkodobě pro účely vytvoření fotek, které se používají pro účely inzerce na internetu, nebo i dlouhodoběji pro účely prohlídek ze strany zájemců o koupi. 

Co všechno home stager zajistí 

V ideálním případě home stager nejprve osobně navštíví vaši nemovitost, aby mohl zhodnotit možnosti a doporučit řešení. To může spočívat v pouhém úklidu a reorganizaci vybavení, ale třeba i v provonění bytu, rozmístění dekorací, nebo i úplném vyklizení a přivezení dekorativního nábytku v moderním univerzálním stylu, který oslovuje široké spektrum zájemců. Chce-li zájemce investovat vyšší částky, lze pak investovat i do renovací (například do položení nového linolea, nátěru nevzhledných ploch nábytku nebo překrytí nevzhledných stěn tapetou). Veškeré doporučené kroky pak můžete provést buď sami dle přesných pokynů, nebo je za vás kompletně zajistí home stager 

Home staging svépomocí 

Pokud chcete home staging zkusit vyřešit zcela svépomocí, pak obecně vsaďte na důkladný úklid, svěží vzduch, minimalizaci nábytku i doplňků v místnostech a neutrální barvy. V podstatě by vaše nemovitost měla připomínat nepříliš zabydlený hotelový pokoj. Skvěle působí zapálené svíčky, mísy s ovocem a vázy s čerstvými květinami, které interiér krásně zútulňují. 

Na fotkách záleží 

Součástí služeb home stagerů často bývá i zajištění focení. Právě fotky totiž v dnešní době do významné míry ovlivní úspěšnost vaší nemovitosti na trhu s realitami. Důležité jsou úhly, jas, ostrost či kompozice, ale i celkový dojem a emoce, které z fotky vyzařují. Není vždy podstatné zachytit celou místnost, ale spíše vyzdvihnout pozitivní prvky, což profesionální fotografové zvládají s lehkostí.