Jak pečovat o kamenné obklady na stěnu? 

Kamenné obklady na zeď ze zcela přírodního materiálu patří k velmi odolným materiálům, ani tak se ale neobejdou bez správné péče. K opotřebení v exteriéru může dojít vlivem teplotních změn a deště, v interiérech je zase mohou poškodit kuchyňské výpary nebo rozlité tekutiny. Bez pravidelné údržby se dříve či později rezivění a odlupování. 

Základní údržba 

Základem je obklady na stěnu pravidelně oprašovat či vysávat. Tím předejdete usazování nečistot a další čištění bude mnohem jednodušší. Kámen otřete houbičkou nebo hadříkem namočeným v teplé vodě, případně s trochou mýdla. Nedoporučuje se používat běžné čisticí chemické prostředky, mohly by kámen poškodit. V případě mramoru není vhodné používat kyselinu či rozpouštědlo, zde bude stačit obyčejná voda. 

Pokud máte rádi babské rady, můžete vyzkoušet přírodní prostředek na čištění kamenných obkladů. Potřebovat budete jeden díl kuchyňského octa a tři díly vody. Dalším osvědčeným přípravkem je směs vody a tekutého amoniaku v poměru 2 : 1. Posledním receptem na čisticí přípravek je roztok teplé vody s jedlou sodou nebo citronovou šťávou. Prostředek ale vždy nejprve otestujte na malém a méně viditelném kousku obkladů. 

Něco navíc 

Kamenné povrchy se doporučuje po čištění impregnovat, abyste předešli tomu, že se do něj bude vsakovat vlhkost a nečistoty. Impregnace se vždy nanáší na dokonale čistý a suchý povrch, jedině tak mu může poskytnou dlouhodobou ochranu. Impregnace navíc snižuje poréznost kamene a zabrání jeho zabarvení do nežádoucích barev. 

Volitelnými přípravky jsou také speciální zvýrazňovače barevného tónu kamene, které nechají vyniknout přirozenému vzhledu a barevným odstínům. Dají se používat i ve vlhkém prostředí, tedy v koupelnách, kuchyních a v okolí bazénů. Pořídit si můžete i speciální leštidla a akrylátové vosky, které na kameni vytvoří krycí film.