Jak pečovat o své auto

Pořízení vlastního čtyřkolého společníka je sice velká paráda a můžete se poklepat po rameni, ale neznamená to, že jeho koupí všechno končí a že si už můžete užívat pouze každého jednoho najetého kilometru. Kdepak. Aby vám vozidlo sloužilo dlouhé roky, je důležité o auto pečovat. Přece jenom se skládá z mnoha součástek včetně tlumičů do auta, které každodenním ježděním přichází k újmě. Abyste výpověď tlumičů Audi či BMW odhalili včas, na níže uvedené body nezapomínejte.

Kontrolujte základní kapaliny

Nejen, že byste měli před každou jízdou alespoň okem projet stav vozidla, abyste se ujistili, že je připraveno na cesty, je důležité občas zkontrolovat i kapaliny ve vozidle. Je mylné se domnívat, že vozidlo sviští po silničních komunikacích jenom z dobré vůle, respektive proto, že ho pohání pohonné hmoty. 

Kontrole by měly podlehnout kapaliny v ostřikovači i hladina chladící kapaliny. Samozřejmě nezapomínejte sem tam mrknout na olej, který je jednou za čas nutné vyměnit. Většina výrobců automobilů uvádí, že se vyměňují po ujetí patnácti tisíc kilometrů či maximálně jednou za dva roky.

Sem tam sáhněte na pneumatiky

Když alespoň očkem přejedete oko před jízdou, včas přijdete na vyfouknuté pneumatiky. Jednou za čas na ně alespoň sáhněte a zjistěte, zdali je v nich správný tlak. Tato hodnota je opravdu důležitá, protože stojí za komfortním požitkem z jízdy i bezpečností vozidla a jeho posádky. 

Pokud by došlo ke změně tlaku v pneumatikách, je dobré zamířit do servisu, kde zjistí důvod tohoto problému a díky tomu se mu bude v budoucnu předcházet.

Čistota nadevše

V rámci péče o svůj automobil byste ho měli udržovat čistý. Ani svou domácnost neudržujete ve věčné nečistotě nebo snad ano? Pravidelně umývejte nejen vnější nečistoty, za nimiž stojí matička Příroda nebo jenom nezbední ptáci, ale čistěte i interiér. Sem si nečistoty většinou přinášíte sami na botách nebo vznikají kvůli zlozvykům, jako je jezení potravin v autě.