Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Přemýšlíte nad koupí zahradního domku a nevíte, zda stavbu zvládnete sami? Dřevěný domek je velmi praktický a dokonale splyne s vaší zahradou. Podívejme se, co stavba takového domku obnáší.

Pro stavbu dřevěného zahradního domku vám postačí základní zručnost. Před montáží zahradního domku si připravte nářadí, jako je kladivo s gumovou palicí, pilku, vodováhu, štípací kleště, šroubovák, metr a štafle. K domku, který se staví jako stavebnice, dostanete návod i s obrázky, abyste věděli, jak při stavbě postupovat. Pokud stavíte na kraji pozemku, podívejte se, jak daleko můžete od plotu stavět.

Základy dřevěného domku, podlaha a stěny

Stavba podkladu je zásadní. Pokud si objednáte zahradní domek bez podlahy, budete dávat dohromady jen základový rám, který tvoří 4 kusy trámů, na kterých budou stát stěny chaty. Trámky spojíte pomocí hřebíků. U domku s podlahou bude i jednoduchý rošt, který složíte z několika trámků. Krajní trámy položíte na srovnanou základnu a zbylé trámy pak rovnoměrně dáte mezi krajní. Montáž stěn je snadná. Jednotlivé stěnovnice zakládáte jednu do druhé. Musí být dobře usazené, proto si vezměte na pomoc gumovou palici nebo klasické kladivo a každou doklepněte.

Montáž dveří a oken

Výřezy pro okno a dveře jsou předem připraveny. Stěnovnice proto není třeba nijak zkracovat. Dveře i okna jsou dodávány včetně rámu a kování. Montáž je pak velice snadná. Dveře či okno zasadíte do stěny a pokračujete ve stavbě do konečné výšky domku.

Štíty, nosníky, střecha a podlaha

Štíty se vkládají podobně jako stěnovnice. Po vložení štítů jen zasadíte střešní nosníky do připravených výřezů. Musí však být dobře zarovnány s nejdelší stěnovnicí. Střešních palubky jsou upravené na potřebnou délku. Začíná se od zadní stěny směrem dopředu. Palubky se přibíjejí lícovou stranou dovnitř chatky a rubovou stranou ven. Při montáži podlahových palubek opět začněte u zadní stěny a přitloukejte je lícovou stranou nahoru. Pak přibijte štítová prkna. Střešní krytinu pokládejte od kraje střechy k hřebenu. Jednotlivé pásy se musí překrývat o 10 cm. Poslední pás položte na hřeben a po obou stranách přichyťte. Na zahradní domek dejte impregnační nátěr.