Jak správně plavat aneb poznáváme styly plavání

Plavání se v posledních letech přichází na chuť. Tomu se ale nemůžeme divit, vždyť se jedná o sport, při kterém se velice efektivně hubne. Bohužel drtivá spousta lidí plave špatně, respektive špatným stylem, a tak si při plavání spíše ubližují, než prospívají. Jestliže chcete i vy zapracovat na své postavě a máknout si v bazénu, nejdříve se seznamte se styly plavání a snažte se je provádět tak, jak je stanoveno.  

Kraul jako nejrychlejší plavecký styl 

Zejména ostřílení, profesionální plavci plavou stylem kraul. Jedná se totiž o nejrychlejší plavecký styl, který existuje. Jak je možné, že je kraul tak rychlým stylem plavání? Na vině je poloha těla při plavání, při které se čelí menšímu odporu vody než v případě jiných plaveckých stylů.  

Kraul je poměrně mladý plavecký styl, který se začal plně rozvíjet a vyvíjet až v devatenáctém století. Rozvinul se však ryze kvůli závodům.  

Prsa jako nejrozšířenější plavecký styl 

I když je kraul poměrně rozšířeným plaveckým stylem, prsa jsou ještě rozšířenější. Bohužel při tomto stylu plavání se nejvíce chybuje a nejvíce tak ruinujeme svou páteř. To však nic nemění na tom, že prsa jsou nejstarším plaveckým stylem, jaký kdy existoval. Jeho hlavním přednostmi je to, že se díky němu plavci ve vodě velice snadno orientují. I proto je velice preferován v případě, že se plave v přírodních vodách.  

Znak jako nejzdravější plavecký styl 

Při plavání stylem prsa si nejvíce ruinujeme naši páteř. Zachránit ji však můžeme tak, že budeme plavat takzvaně “naznak”. Znak je totiž nejzdravější plavecký styl, při kterém se plave na zádech. Nohy a ruce se pohybují stejně jako při rychlém kraulu.  

Motýlek jako nejnáročnější plavecký styl 

A jako poslední stojí za zmínku motýlek, což je plavecký styl označovaný za nejnáročnější. Většinou ho využívají jenom zkušení plavci nebo se doporučuje začátečníkům.