Jak zvolit správné rozměry u garnýží? Není to vůbec složité

Záclony jsou důležitou součástí většiny domácností, a to navzdory tomu, že již spousta majitelů investovala do žaluzií. Díky záclonám je interiér zkrátka útulnější a hezčí. Pozornost bychom měli ale věnovat také tyčím, které je drží. Garnýže mohou být také zajímavým doplňkem ve vaší domácnosti, prodávají se v několika různých provedeních, materiálech, a dokonce s různými typy koncovek. Sami se můžete rozhodnout, zda budete chtít, aby byly garnýže dominantní nebo spíše nenápadné. 

Jakou zvolit velikost? 

Výhodou dobře zvolené délky garnýže je to, že vaše okno může opticky prodloužit. Co bychom měli si měli před nákupem zjistit? Šířku vašich oken. Pokud k této šířce přičtete 50 cm, získáte tak délku garnýže, kterou potřebujete. Některé kovové garnýže jsou vybaveny teleskopickou tyčí, takže je můžete nastavit na požadovanou délku až doma, aniž byste znali rozměry svých oken. Zde je ale třeba počítat s nižší životností – i když je kov nejodolnějším materiálem, který se na výrobu garnýží používá, pokud je dutý, nemůžete počítat s tím, že bude tak odolný, jako celokovová tyč. 

Proč 50 cm navíc? 

Mohlo by se zdát, že rozdíl 50 cm mezi šířkou oken a délkou tyčí je příliš velký. Není tomu ale tak. To, proč tomu tak je, má velmi jednoduchý důvod. Počítejte s tím, že držáky umísťujeme ve vzdálenosti 15 cm od okna. To dá na obou stranách rozdíl už 30 cm. Pak je třeba počítat ještě s tím, že asi 10 cm na každé straně bude mít tyč za držáky. A to činí zbylých 20 cm délky garnýže. 

Jak zvolit počet kroužků? 

Pro konečný vzhled vašich záclon je důležitý také samotný počet kroužků, kterými bude tyč disponovat. Několik kroužků může být součástí garnýže, kterou kupujete, na druhou stranu ale není jisté, že jejich počet je dostačující. Přitom je jejich výpočet velmi jednoduchý. Stačí si vzít délku garnýže a odečíst od ní 20 cm – což je délka, kterou zaujímají koncovky, kam kroužky nevěšíme. Pak už jen stačí vydělit 10 (jednotlivé kroužky jsou od sebe vzdáleny ideálně po 10 cm) a máte počet kroužků. 

Praktický výpočet 

Jak to tedy vypadá v praxi? Máme okno široké 150 cm. Délka garnýže by měla být o 50 cm větší, tj. celkem 200 cm. Chceme-li zjistit, kolik kroužků dokoupit, pak od 200 cm odečteme 20. Máme výsledek 180. Ten vydělíme 10 a zjistíme, že pořídit bychom měli celkem 18 kroužků.