Jednoduché tipy, jak odstranit silikon

Mezi nejčastěji používané pomocníky při renovacích nebo údržbě domácnosti patří i silikon. Lepidlo v tubě, které drží jako židovská víra, jak by řekli mnozí. Když se však stane, že po delší době věc olepená silikonem spadne, nebo se ji jen rozhodnete přemístit, přichází čas na jednu nemilou věc, a sice na odstraňování tohoto lepidla. A jelikož je to opravdu držák, nejde to tak snadno. Pojďme si prozradit jednoduché tipy, jak odstranit silikon.  

Silikon zůstává na mnoha místech 

I po dlouhých letech může zůstat silikon na mnoha místech. Mohou to být spáry, také kraje van, kde jenom nepřilnul dobře (anebo na daném místě těsní už příliš dlouho). Zatímco někdy se podaří odtrhnout celou část, jindy jenom opravdu malý kousek. Buďte ale i na druhý případ připravení. Použijte nůž, nebo speciální škrabky, které si hravě se starým silikonem poradí. 

Dalo by se říct, že existují dvě cesty, jak odstranit silikon, a to z jakéhokoli povrchu. Jednou z nich je pomocí mechanické škrabky, druhou pak chemická cesta za použití gelu nebo pasty. Vždycky je lepší nejdříve zkusit onu mechanickou metodu, i když nakonec se to vždycky odvíjí od toho, na jakém materiálu silikon drží jako přibitý. Konečné rozhodnutí je pak na vás. Snažte se vybrat takové, u kterého je menší pravděpodobnost toho, že nedojde k nenávratnému poškození. 

Gelový odstraňovač proces buď začíná, nebo končí 

Anebo můžete hravě zkombinovat dvě metody. Pokud se rozhodnete použít gelový odstraňovač, ten celý proces odstraňování silikonu buďto zahajuje, nebo ho končí. Gelový odstraňovač je takovou tubičkou s průhledným gelem, který nanesete na silikon. Zhruba po deseti minutách stíráte i se zbytky silikonu. 

Mechanická škrabka pro odstraňování silikonu z dlažby 

Jak odstranit silikon třeba z dlažby nebo kachliček? Pomoct může mechanická škrabka, která funguje buďto sama, nebo ve spolupráci se zmiňovaným gelovým odstraňovačem. Tento typ odstraňování se však nehodí nanášet na lakovaný povrch, který by mohl nenávratně poškodit.