Kdy se vyplatí zateplená garáž? 

Zatímco na domech je tepelná izolace naprostým základem, zateplení montované garáže se často odbývá jako zbytečnost a výdaje navíc. Přesto je mnohdy vhodné o zateplení uvažovat. Záleží přitom především na umístění garáže a způsobu, jakým ji budete využívat. Komu se vyplatí zateplená garáž na klíč a kdo se bez této nadstandardní služby obejde? 

Garáže, které byly těsně přistavené k domu, už jsou na ústupu. Zde bylo opravdu na místě nechat je dobře izolovat, protože mohly za únik tepla a zvýšení výdajů domácnosti. V případě samostatných montovaných garáží se ale zateplení někdy rovněž vyplatí. 

Kdy zateplovat? 

Garáž má pochopitelně sloužit jako kryté a bezpečné stání pro automobil nebo motorku. V takovém případě je zateplení nejspíš zbytečný luxus. Je ale nutno podotknout, že výhradně k tomuto účelu používá garáž jen malé procento majitelů. Postupem času plní garáž také funkci dílny nebo skladiště a zde už je zateplení na místě. 

Nejde jen o to, že se v garáži budete pohybovat v zimních měsících a pracovat při nízkých teplotách by bylo značně nekomfortní. Skladované nářadí a vybavení by se mohlo vlivem chladu znehodnotit nebo se snížit jeho životnost. Zároveň s tepelnou izolací získáte i odhlučněnou místnost, což se v případě, že je v garáži dílna, rovněž hodí. 

Co je potřeba zateplit? 

Nejdůležitější je samozřejmě zateplení stěn a stropu. Většinou bývají vyrobené ze silnějších a odolnějších panelů. Aby ale teplo nemělo žádnou šanci uniknout ven, je třeba myslet i na garážová vrata. Lepší izolační vlastnosti mají dřevěná vrata, avšak dalším důležitým kritériem je i způsob otevírání. V případě vrat, kde je třeba zachovat jejich tloušťku, se osvědčily tepelně izolační folie. Výklopná vrata lze zateplit polystyrenem. Ani ten nejlepší izolační materiál ale nebude fungovat v případě, že jsou vrata špinavá a neodmaštěná, protože k nim nemá možnost správně přilnout.