Nevhodné materiály na dno voliér a klecí aneb připravujeme obydlí pro ptactvo
Chov ptáků je dnes opravdu oblíbený koníček, který provozuje nejeden z nás. Důvodem je často vyplnění volného času, lidé zkrátka chtějí být na chvilku v offline módu. Pokud se také chystáte začít s chovem ptáků, nabízí se otázka, do čeho konkrétně investovat kromě ptáků. Je třeba koupit venkovní voliéry nebo případně klece pro ptáky či holubník, pakliže se chystáte začít chovat holuby. S tím však souvisí také to, čím budete voliéry vyplňovat či vystýlat.
Zatímco drtivá většina budoucích chovatelů ptáků moc dobře ví, do jakých voliér bude investovat své peníze, neví, co na dno voliér patří. Co se týče venkovních voliér, investovat se bude do stavebnice Aluhobby, jelikož je to zábavný, rychlý a snadný způsob, jak si sestavit jak venkovní voliéru, tak klec pro ptáky nebo jiné podobné obydlí pro okřídlené mazlíčky. Navíc jsou vyráběny z hliníkových profilů, což znamená, že jsou velmi kvalitní. Nyní se nabízí otázka, co na dno těchto bydlí pro ptáky.
Ani mnozí zkušení chovatelé si nejsou jisti tím, co patří na dno voliér a klecí. Často navíc používají nevhodné materiály, které na dno voliér a klecí rozhodně nepatří. Jaké materiály to jsou?
Piliny, hobliny
Nevhodným materiálem jsou rozhodně piliny, případně hobliny, které hrozně práší, když nad nimi ptáci často přeletují. Neustále se víří prach, který může způsobit ptákům vážné zdravotní problémy, konkrétně dýchací problémy.
Mulčovací kůra
I když se mulčovací kůra na dna voliér dává, je to ta největší chyba. Není to totiž vůbec vhodný materiál na dno venkovních voliér. Mulčovací kůra se snadno dostane do krmiv, kde začne plesnivět, tudíž ohrožovat ptáky. Navíc kůra se nedá pravidelně upravovat, je nutné ji v případě potřeby kompletně vyměnit.
Lesní hrabanka
Sice si v čerstvé hrabance najdou ptáci hmyz, na druhou stranu vyschnutá hrabanka dokáže způsobit jen nepříjemnosti. Může přinést do voliéry mravence, kterých se snadno nezbavíte. Navíc je velmi těžké ji udržovat v čistotě.