Nevolnost při cestování: tipy, jak se s ní vypořádat 

Nevolnost při cestování, cestovní nevolnost, kinetóza – tři názvy pro jedno a totéž. Jedná se o nepříjemný stav, který postihuje některé lidi při cestování. Pokud víte, že se tento stav týká i vás, můžete s tím úspěšně bojovat. Typickými projevy kinetózy je nevolnost, zvracení, bolest hlavy, bledost, únava, studený pot. Nejedná se přitom o nijak ojedinělou situaci – touto nemocí trpí každý čtvrtý člověk. 

Orgán rovnováhy ve středním uchu 

Okolo druhého roku života dochází k dozrání orgánu rovnováhy, který se nachází ve středním uchu. Právě tento orgán je zodpovědný za nevolnost při cestování – vzniká z rozdílu mezi tím, co vidíme, a tím, jak tento orgán vnímá pohyb. Právě děti od dvou let mohou tedy trpět nevolnostmi spojenými s cestováním. Děti jsou obecně náchylnější k nevolnostem při cestování. 

Před cestou 

Chcete-li se nepříjemným projevům kinetózy vyhnout, máte několik možností. Větší nevolnost je, pokud sedíte proti směru jízdy. Jedete-li autobusem, volte raději sedadla v přední části. Oblečte si vzdušné a lehké oblečení, které vám je pohodlné. Mějte po ruce láhev se studenou vodou – klidně ochucenou zázvorem, který působí proti nevolnostem. Použít můžete vhodný přípravek proti nevolnosti. Zjistěte si, jak dlouho před jízdou je třeba takový přípravek pozřít, aby byl účinný. 

Zázvor proti nevolnosti 

Využít můžete různé přípravky proti nevolnosti – v lékárnách se prodávají zázvorová lízátka nebo vůbec různé zázvorové bonbony. I ty mohou být velmi dobrým pomocníkem v boji s nevolností. 

Během jízdy 

Pokud máte tu možnost, dělejte si při jízdě časté zastávky. Jestliže zastávky nejsou možné nebo se nechcete zdržovat, zaměřte se na výhled ven. Sledujte bod v dálce, který je stabilní, nebo zavřete oči. Nedoporučuje se čtení, aktivity na mobilním telefonu nebo práce na počítači. Můžete poslouchat příjemnou hudbu. Rozhodně nezapomeňte mít po ruce sáček v případě, že by se vám přece jen udělalo špatně.