Poznejte záhady světových hradů
Fascinují vás hrady jako stavby a rádi byste zjistili, co za nimi vlastně stojí? Nejeden z nich je opředený záhadami nebo tajemstvími, pojďme se podívat například na Carcassonne nebo Montsegur.
Carcassonne
Tento pozoruhodný hradní komplex nacházející se v jižní Francii je jeden z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě. Již od dob Keltů bylo místo, kde hrad stojí využíváno jako oppidum. Ve 3. století postupně začali obyvatelé stavět části hradu a domů okolo něj.
Největší rozkvět město zažilo ve 12. století. V dobách křížových výprav bylo často dobýváno a postupně upadalo. V 18. století jej architekt Viollet-le-Duc rekonstruoval do dnešní podoby, kdy je využívané jako významný turistický cíl.
V areálu města se pořádají nejen středověké trhy, ale i historická divadelní představení, která se konají přímo v ulicích mezi procházejícími turisty.
Legenda hradu Carcassonne vznikla v době obléhání hradu Karlem Velikým. Pět let leželo vojsko před hradem a obyvatelům postupně docházely zásoby. Hradní paní z posledních zásob nechala vykrmit jedno prase, které pak poslala obléhatelům. Ti v domnění, že v hradu je dostatek potravy zklamáni odtáhli. Touto lstí hradní paní jménem Dame Carcas zachránila hrad a od té doby se na její počest jmenuje Carcassonne.
Montsegur
Na vysoké strmé skále měřící 1207 m v oblasti jižní Francie v departmentu Ariége leží hradní pevnost Montsegur. Hrad byl vybudován v roce 1204 jako Katarská pevnost. V dobách křižáckých válek byl hrad dobyt a vypleněn.
Katarské obyvatelstvo dlouho odolávalo dobývání, nakonec však podlehlo a lidé se museli vzdát své víry. Ti, kteří se víry nevzdali byli na louce před hradem upáleni. Při obléhání bylo spatřeno několik katarů, kteří prchli, k této události se traduje legenda, že na hradě bylo ukryto mnoho cenností včetně svatého grálu. A ten uprchlí kataři při obléhání odnesli a uschovali jinde.