Rumunsko: boj krásy a předsudků  

Evropa je plná krásných míst, přesto se na některá zapomíná. Rumunsko je rájem spíš jen pro batůžkáře a odvážné cestovatele. Škoda. Zajímavostí v sobě ukrývá dost pro všechny.  

Jiný svět  

Rumunsko má jedinečné hory, řeky, historii, města i venkov. Všechno v balíčku neotřelých a někdy až příliš surových zážitků. Některé turisty to přitahuje, jiné odrazuje. Pravda je ale taková, že cestování po Balkánu (a Rumunsku obzvlášť) vyžaduje notnou dávku odvahy.  

Trojice pokladů  

Země mimo hledáček cestovatelů je plná zákoutí a kouzelných míst. O některých z nich nemá člověk ani tušení. Najde tam ale klid a nový svět. Ten se s tím konzumním, za kterým často vyráží do velkých měst, nedá srovnat. Není výjimkou, že navštíví-li Rumunsko jednou, s jistotou se tam ještě mnohokrát vrátí a pokaždé bude mile překvapen.  

Delta Dunaje  

Místo, kde se řeka vlévá do Černého moře, je jedno z nejkrásnějších v Rumunsku. Klid a monumentálnost v jednom, stovky lagun a malých zátok, tisíce ptáků v čele s pelikánem bílým. Procházka krajem je pohlazením po duši, čemuž přispívá i fakt, že okolí delty patří k nejméně obydleným místům celé Evropy.  

Hrady, hrady, hrady  

Rumunsko je jich plné, jsou doslova na každém větším kopci. A všechny mají pohnutou historii. Na samém vrcholku zájem stojí Draculův Bran, v těsném závěsu je pak Peles, Poenari, Râșnov, Făgăraș, Bánffy, Strudza nebo Hunedoara s českou stopou. Za návštěvu stojí všechny.  

Do města  

Drtivá většina turistů míří do Rumunska hlavně kvůli unikátní přírodě. I města ale stojí za pozornost. Bukurešť se svým Ceaușescovým palácem, skanzenem Satului, vítězným obloukem, kláštery a kostely vám připomene, že Rumunsko nesmí na cestovatelském seznamu chybět. A chcete-li si odpočinout od všudypřítomné monumentálnosti, zkuste najít nenápadný pomníček k nultému kilometru rumunských silnic.