Tipy a triky, jak zvýšit kalorický příjem 

Je před létem a většina lidí začíná s dietou a hubnutím do plavek, my se ovšem podíváme na opačný příklad, a to konkrétně na přibírání (ve fitness na takzvané objemové období). Zejména pokud patříte do skupiny ektomorfů (somatotyp, který těžce přibírá – je od přírody štíhlý), bude pro vás nabírání oříšek. Ujíst velké množství jídla je občas náročnější než držení diety, proto se podíváme na několik tipů a triků, díky kterým „ujíte“ daleko větší množství jídla a dostanete do sebe daleko více kalorií. 

Zařaďte tuky 

Tuky patří mezi nejvíce kalorickou makroživinu (mají dvojnásobné množství kalorií oproti sacharidům či bílkovinám), stačí tedy sníst dvakrát menší porci za stejné množství kalorií. Navíc jsou tuky často v tekuté formě, kterou lépe tělo vstřebá a zpracuje. Zařadit můžete oleje (olivový, kokosový atd.) či arašídová másla, která navíc skvěle chutnají. Pomocí přidání tuků můžete až zdvojnásobit kalorickou hodnotu vašeho pokrmu (například ranní ovesné kaše). 

Žádné slazené nápoje 

Nepijte během dne žádné slazené nápoje (týká se to i zero nápojů), které zahání pocit hladu, a naopak mohou způsobovat „nafouknutí“ břicha. 

Méně zeleniny, více kalorického ovoce 

Omezte příjem zeleniny na minimum (samozřejmě nějakou zeleninu v jídelníčku ponechte kvůli vitamínům a minerálům, ale zkuste si vybírat méně objemnou zeleninu) a naopak zvyšte příjem kalorického ovoce. Místo jahod do ranní ovesné kaše raději zvolte banán či jablko a k odpolednímu ovocnému smoothie místo borůvek zařaďte ananas. 

Pohyb ponechte 

Častou chybou je omezení pohybu, který je ovšem důležitý nejen z pohledu zdraví, ale také z pohledu trávení, proto pohyb neomezujte, a naopak se mezi jednotlivými jídly zkuste hýbat – menší procházka či malý úklid bytu zaručeně pomůže.