Vybíráme osvětlení do zahrady

Tyčí se za vaším domem zahrada? Je třeba ji pořádně rozzářit! Většina lidí vybírá osvětlení jenom před dům, kam volí zásadně osvětlení s pohybovým čidlem, které je velice praktické a funkční. Jenže i zahrada potřebuje rozzářit, což povede k nižšímu množství úrazů. Zejména tak dejte osvětlení kolem chodníků, kolem jezírek a také vedle bazénu, abyste se vyvarovali možným pádům do vody. 

Zahradní osvětlení vnese do vaší zahrady neutichající kouzlo 

Kromě klasického venkovního osvětlení před dům je třeba vybrat i zahradní osvětlení, které bude mít své místo mezi stromy, keři nebo u oblíbené houpačky v zahradě. Při výběru zahradního osvětlení se většinou lidé schylují k zahradním lampám, které se postaví mezi stromy nebo keře a které na jejich krásu budou upozorňovat. Vhodné jsou však i přízemní lampičky, které vnáší do zahrady neutichající kouzlo a romantickou atmosféru.  

Zahradní osvětlení je opravdu nedílnou součástí zahrad. Umísťuje se zpravidla do okolí chodníčků, abyste viděli, kudy vede cesta. Zároveň patří i do okolí zahradních jezírek, k větším kamenům nebo k bazénu. Tím se eliminuje riziko toho, že byste do jezírka či bazénu spadli nebo že byste se zranili při zakopnutí o komponenty na zahradě, jako je třeba zmiňovaný kámen.  

Berte zahradu jako celek 

Při výběru vhodného osvětlení do zahrady je důležité brát zahradu jako celek. Zahradní osvětlení rozhodně nemá vynikat, ale naopak má být harmonickou součástí oázy klidu, kterou jste si za domem vypěstovali.  

Zejména v případě, že na vaší zahradě vyniká pergola nebo se vypíná altán, je důležité klást důraz na zmiňovanou harmonii. Vybrané osvětlení může být zároveň po designové stránce dokonalé, vyplňovat by mělo rohy či hluchá místa. Ta však nemusí obsahovat zrovna výrazné osvětlení. Stačí investovat do méně intenzivního světla, které ponechá altánu či pergole komorní atmosféru.