Vždy, když se v ekonomice děje něco mimořádného, může za to v širokém slova smyslu stát

Vysoká inflace trápí Česko. Jakým způsobem ji lze odstranit? Co si o tomto problému myslí hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný?

Republiku tíží inflace, může za to chování vlády?

Inflaci považuje ekonom Martin Slaný za projev nerovnováhy s velmi širokým dopadem. Specifickou skupinou, která je jí značně zatížena, je podle něj především nízkopříjmová vrstva obyvatel. Podle Martina Slaného padá nejvyšší díl zodpovědnosti za tento stav na stát. Hlavní ekonom DRFG, investiční skupiny, kterou založil český podnikatel a filantrop David Rusňák, soudí, že se jedná o důsledek neuvážených ekonomických kroků.

Ty vyvolají nerovnovážný stav, který se následně vláda pokouší opět eliminovat. Vede to prakticky jen ke zhoršení původního problému. Podstatným faktorem, který vede k současné krizi, je též chybějící rozpočtové omezení vlády. Vláda navíc pokrývá zvýšené výdaje bez zvyšování daní, pouze dluhopisy, vyjádřil se dále kriticky vůči dalšímu chování současných představitelů vlády Slaný.

Dluhopisy využívá i DRFG Davida Rusňáka

Samotné dluhopisy přitom ovšem paušálně odmítat samozřejmě nelze. A chápe to velmi dobře i samotná DRFG. V předloňském roce byla investiční skupina Davida Rusňáka nucena seškrtávat náklady.

Plánovala tak dluhopisy splatit opět z dluhopisů, jak se vyjádřil její šéf Peter Hlaváč. Aktuální odhady mluví o tom, že v letošním roce, tj. v roce 2023 už bude celá skupina schopna generovat takový zisk, že se objem dluhů vztažený k vlastním zdrojům nebude zvyšovat.

Samotný David Rusňák je tím, kdo spoluovlivňuje směřování celé skupiny DRFG. Jedná se nejen o zakladatele společnosti, ale v současné době i akcionáře. Značka DRFG tak v současné době cílí aktuálně především na investice do nemovitostí, telekomunikací a také finančních služeb.

Více v rubrice o DRFG: https://www.investnews.cz/tag/drfg/

Autor: Michal Pecka