Azbest představuje riziko. Pozor na něj při rekonstrukcích i demolicích 

Bourací práce jsou krok, který se při stavění nové nemovitosti nedá přeskočit. Tedy v případě, že chcete nový dům postavit na místě, kde stojí už nějaký starý objekt. Kromě demoličního výměru musíte zajistit také případnou četu pro případ, že byste narazili na azbest, což je složka běžně se nacházející ve starších nemovitostech. Jelikož mluvíme o velmi nebezpečné složce, musí s ní být v případě odhalení také speciálně zacházeno.  

Rizikový už od začátku dvacátého století 

Azbest je materiál, který se dříve využíval naprosto běžně. Pyšnil se řadou zajímavých vlastností, které byly z pohledu stavebnictví skvělé. Jenže zhruba na přelomu devatenáctého a dvacátého století se začalo přicházet na to, že tato látka negativně účinkuje na lidské zdraví.  

Začalo to tím, že se začaly popisovat hlavně dýchací a plicní obtíže u lidí, kteří na stavbách, respektive na demolicích a při bouracích pracích pracovali. V řadě jiných státech negativní účinky možná zaregistrovali dříve, ale jelikož se u nás azbest netěžil, nebylo možné něco takového odhalit dříve. 

Postupně se také začalo ukazovat, že může způsobit nádorová onemocnění, čímž se z materiálu stalo velké riziko, se kterým nikdo nechtěl mít nic do činění. Začal se tedy velmi speciálně likvidovat. 

S azbestem si nezahrávejte 

Za poslední roky došlo k mnoha výzkumům a zkoumáním, kdy došlo k prokázání především karcinogenního působení. Došlo se na několik zdravotních problémů, které právě azbest způsobuje. Kromě nádorových onemocnění může také pozměnit procesy v buňkách.  

Působí takzvaně epigeneticky, i proto o azbestu hovoříme jako o epigenetickém karcinogenu, který navíc souzní s cigaretovým kouřem. Speciálně ohrožení jsou tedy kuřáci, u kterých se riziko vzniku rakoviny plic až devadesátkrát vyšší.