Jak to chodí v Londýně a na co se připravit

Pokud se rozhodnete odjet do nějaké destinace, musíte se o ní něco dozvědět. Ne v každé destinaci to chodí stejně jako v České republice. Někde se nesmí podávat ruka, jinde je zakázáno ukazovat a někde se nesmí žvýkat žvýkačka či odhazovat odpadky. Když navštívíte jednu ze zemí, která je plná takových zákazů, uvědomíte si, že v Česku se toho mnoho toleruje, což je až nevídané. Vše potřebné si zjistěte například i o Londýně, který je sice poměrně blízko, ale opět je to zcela jiná země.

Co se týče zvyků, je to poměrně stejná země jako Česká republika. Co vás však může překvapit, jsou ceny. Nejdražší je zde ubytování a doprava. Mnozí zdejší obyvatelé žijí v pronájmu s šesti či sedmi lidmi, protože kdyby si vzali byt jenom na sebe, celý měsíc by dřeli v práci jenom na nájemné. Doprava je kapitola sama o sobě, proto si pojďme říct, jak to zde chodí, abychom po příletu na nějaké z londýnských letišť nebyli překvapeni.

Dopravu plaťte bezkontaktní kartou

V Londýně jsou terminály před nástupem do metra i do autobusu. Má to své výhody, například se do metra nedostane žádný černý pasažér. Je rozhodně nevýhodné si kupovat jízdenky, protože ty vás vyjdou na necelých pět liber (a to je jenom cesta na zvolené místo, nikoliv zpět). Mnohem výhodnější je takzvaná Oyster Card, která stojí pět liber (které jsou vratné) a dobíjíte si peníze, které poté projíždíte a které jsou případně vratné. Pokud se však necítíte na komunikaci s rodilým Angličanem, jednoduše plaťte dopravu bezkontaktní kartou. Stejně jako u Oyster Card je zde limit, který nemůžete překročit. Je to nějakých deset liber za den, tedy zhruba tři sta korun, které se na kartě odečítají vždy po půlnoci na základě toho, kolik skutečně projedete.

Ranní letadla stíhejte díky čtyřiadvacetihodinovým spojům

Pokud letíte z Londýna do České republiky brzy, nemusíte si pronajímat drahé taxi. Naštěstí existují čtyřiadvacetihodinové spoje, které vás dopraví tam, kam potřebujete. Jsou to spoje autobusové, které jezdí po osmi či deseti minutách. Objíždí jenom málo zastávek, což šetří čas.