Jak vypěstovat quinou?

Merlík nebo také quinoa – jedná se o fantastickou potravinu, která má po nutriční stránce všechno, co by ideální potravina měla mít. Bohužel řada lidí se domnívá, že quinoa se dá jenom koupit. Jenže to není pravda. Quinoa se může i vypěstovat, díky čemuž utratíte v obchodech o něco méně financí. I když se jedná o typickou americkou plodinu, můžete ji pěstovat i u nás. Je to opravdu snadné, když víte, jak na to.  

Ze všeho nejdůležitější je však výběr správné odrůdy. Hledejte takovou, které vyhovují naše klimatické podmínky a naše zeměpisné šířky. Nesnažte se pěstovat druh, který v našich končinách neroste. Zároveň ještě před vysázením pamatujte na jednu věc, a sice že quinoa může dorůst až do výšky jednoho nebo dvou metrů.  

Jak na pěstování quinoi 

Co se týče samotného pěstování quinoi, pusťte se do toho začátkem května, případně koncem dubna. Je důležité, aby už nehrozily zimní mrazíky. Quinoe se daří více ve vyhřáté půdě, tudíž pokud se už pár dní nese ve znamení sluníčka, je ideální čas na její zasetí.  

Quinoa se zásadně sází do zeminy, která je lehká. Pozor si dejte především na jílovitou půdou, která rostlině zrovna dvakrát nesvědčí. Daleko lepší je písčitá nebo zcela chudá zemina, kterou rostlina velice dobře snáší.  

Rostlina se zasévá zásadně do řádků a mezi jednotlivými semeny se nachází zhruba půl metru rozestup. U pěstování quinoi je velice důležité, aby si rostliny vzájemně nepřekážely.  

Jak na hnojení a zalévání 

Nejvíce ošemetné je při pěstování každé rostliny hnojení a také zalévání dané plodiny. Co se týče quinoi, zaléváme ji většinou ráno. To je ideální část dne. Samozřejmě i této plodině vadí přelití, proto ji zalévejte až ve větším suchu.  

Co se týče hnojení, to není potřeba. Pokud přece jenom chcete její růst něčím podpořit, doporučujeme kvalitní kompost nebo hnůj. To plně postačuje.