Než zapálíte oheň v krbu, připravte ho na první topení

Krby se stávají běžnou součástí obývacích pokojů. Jedná se o velice stylovou část našich obývacích pokojů, která dům zútulňuje a zpříjemňuje. Mnozí lidé si krb montují do domácnosti jen proto, aby jejich dům vypadal stylově. To, že se v něm dá topit, berou už jen jako takový bonus. Jenže krb není jen bytovým doplňkem, musíme se o něj pravidelně starat. Zejména dříve, než v něm po roce zažehneme oheň, musíme provést několik důležitých věcí.

Myslíte si, že oheň v krbu můžete zapálit po roce, aniž byste krb na novou jiskru připravili? Bohužel. Krb je třeba připravit na topnou sezonu, doporučujeme s přípravou začít ještě dříve, než topná sezona započne, ať dlouho nemrznete, ale můžete si naopak vychutnávat teplo rodinného krbu.

Pozvěte si odborníka, bez něj se neobejdete

Než začnete s čištěním krbu, je důležité, abyste si pozvali odborníka. Málokdo ví, že každým rokem se musí kontrolovat spalinové cesty, tedy jak komína, tak kouřovodu. Je to ze zákona dané, předchází se tak vznikajícím požárům, které vznikají z usazených starých sazí nebo z jiné špíny, která v komínu bydlí.

Ideální tedy je pozvat co nejdříve kominíka, který nejen, že vymete komíny, ale taky se říká, že přinese do domu štěstí. Certifikovaným kominík vše zkontroluje a samozřejmě komín i kouřovody vyčistí od nečistot, které mohou vyvolat požár. Po každé návštěvě kominíka dostanete potvrzení, že komín byl skutečně vymeten a že je vše v pořádku.

Poté začněte s čištěním

Pokud jste na konci topné sezony krb nečistili, jelikož bylo mnoho jiných povinností, doporučujeme vám začít s čištěním krbu. Je třeba umýt skleněná dvířka, které se následně vyleští, dále se vymetá popel, odstraňují se vyhořelé uhlíky, také se zprůchodní průduchy.

Během topné sezony krb také raději vyčistěte, nejlépe mu dejte pár dnů odpočinout (ideální jsou tři, čtyři dny).