Pečujeme o trávník na jaře. Ať je zase brzy krásný

Opět začalo období, kdy se musíme o zahradu starat velmi výrazně. Během zimy jsme mohli nabrat sil, jelikož zahrada si nevyžadovala tolik péče, na jaře však zahrada opět oplývá řadou povinností, které je dobré stihnout co nejdříve to půjde. V případě, že se rozhodnete začít se stříháním stromků a s přípravou půdy na první jarní sázení, možná málem opomenete starost o trávník jako takový, který opravdu péče potřebuje. I když po zimě může vypadat celkem dobře, jelikož jste ho dobře zazimovali, i tak potřebuje trochu péče a jarní starostlivost. 

Obecně lze říct, že trávník jako takový potřebuje ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu tři věci, a sice vertikutaci, dále také vápnění a samozřejmě hnojení. Díky těmto třem věcem najednou bude trávník připraven na nadcházející měsíce, kdy ho budete jen s pomocí sekačky zastřihávat do potřebné délky. 

Začínáme vápněním trávníku 

Co se týče vápnění, to je nutné udělat nejdříve. Vápní se hlavně hašeným vápnem, je však možné použít i dolomitický vápenec. S vápněním to ale nepřehánějte, ať se vyvarujete příliš zásaditému pH. To se následně projeví růstem pampelišek. 

Pokračujme provzdušněním trávníku 

Následuje takzvaná vertikutace, která se koná dvakrát ročně, a sice na jaro a na podzim. Vertikutace je jinými slovy vyhrabávání či provzdušnění trávníku, trávník se tak zbaví plstí a mechů, také odumřelých stébel a jiných podobných nečistot zabraňujících zdravému růstu a hezkému vzhledu. 

Končíme hnojením trávníku 

Jarní péči o trávník ukončíme pravidelným hnojením, k němuž dojde zhruba týden po provzdušnění trávníku a zároveň po prvním dešti, kdy je půda ještě mokrá (půda by při hnojení neměla být suchá). K hnojení využívejte převážně granulované hnojivo, a to typu NPK. Nebo přichází vhod také trávníkové hnojivo s dlouhodobým účinkem.