Rybářství je taky sport! Jaké ryby u nás chytají rybáři nejméně a naopak nejvíce?
S odchodem zimy si rybáři opět začali vytahovat a připravovat své rybářské vybavení. Mají jen chvilku na to, aby se opět dostali do formy, jelikož zanedlouho opět začnou různé rybářské závody, kdy se rybáři mezi sebou porvou o největší úlovek. Rybolov či rybářství je rozhodně jeden ze stále oblíbených sportů, které vyhledávají hlavně muži, kteří chtějí být chvilku sami a v klidu. Navíc chtějí neustále zdolávat i své osobní rekordy, a tak se snaží chytat nejen největší ryby, ale také zajímavé ryby, které chytne třeba jen málokdo. Nabízí se otázka, jaké ryby jsou chytány nejméně a jaké naopak nejvíce.
Jak již bylo zmíněno, rybářství nebo spíše rybolov je dnes oblíbený sport, který vykonávají především pánové. Rybářských závodů je během teplých ročních období hromada, chytnou se různé druhy ryb. Jaké se však chytnou nejčastěji a o jaké se zavadí jen opravdu zřídkakdy?
Jaké ryby se chytí nejčastěji?
Nejvíce lovení jsou kapři, kterých se za rybářskou sezonu chytne v Česku i přes milion. Nemůžeme se tomu divit, vždyť kapři tvoří více jak osmdesát procent naší veškeré rybí populace. Žijí nejen v přirozených vodách, ale také v uměle vytvořených rybnících. Zatím největším chyceným kaprem byl kapr, který měřil 108 centimetrů a vážil 29 kilogramů.
K dalším často loveným rybám patří například cejn velký, kterého se chytne zhruba sto padesát tisíc, také se často chytí pstruh duhový nebo štika obecná.
Jaké rybí se chytí jen zřídkakdy?
Co se týče nejméně lovených ryb, k nim patří například hlavatka obecná, které se ročně chytí jen osm kusů. Je to velmi ohrožený druh ryby, který obývá hlavně širší podhorské řeky. Taktéž se méně často chytí maréna nebo takzvaný mník jednovousý, kterého se ročně chytí necelých čtyři sta kusů. Zmiňované marény se chytí za rok rybářskou sezonu tak sto kusů.