Využijte hezkého počasí. Vyjeďte si na kolo. Poradíme s jeho výběrem

Nedávné statistiky ukázaly, že Češi jsou poměrně nadšení sportovci. Polovina z nás aktivně sportuje, zbytek sportuje pasivně. Pokud se sportuje pasivně, tedy pokud se sledují online přenosy, sledují se fotbalové zápasy nebo hokejová utkání. Pokud se sportuje aktivně, lidé se uchylují k pěší turistice nebo k cyklistice. Jelikož vám ještě přeje hezké počasí, měli byste si dostatečně užít obou sportovních činností. Pokud se chcete vydat na kolo, poradíme vám s jeho výběrem.  

S výběrem jízdního kola můžete mít problém. Pokud chcete jezdit na kole opravdu aktivně, doporučujeme koupit si kvalitnější kolo, které s vámi nějakou tu dobu vydrží.  

Prim hraje konstrukce 

Při výběru kola se dívejte hlavně na jeho konstrukci. Tím myslíme sledujte rám kola, velikost rámu, také průměr kol, případně materiál jízdního kola. Také zkontrolujte brzdy a jeho odpružení.  

O se týče rámu, u pánských kol je rám vyšší s horní horizontální rámovou trubkou. U dámského kola je sklon rámové trubky nižší, aby se pohodlně nasedalo, ale také sesedalo z kola. Co se týče velikosti rámu, rozhodujte se dle výšky postavy a výšky rozkroku (čili podle délky nohou).  

Jistou roli hraje i průměr kol, jak již bylo zmíněno. Kolo se rozlišuje dle počtu palců. Například kola s s průměrem šestadvacet palců je obratnější, ale není určené do terénu. Kolo s průměrem osmadvacet palců je zase určené pro komfortní ježdění, ovšem díky nim je kolo krapet těžší.  

Z jakého materiálu je kolo vyrobeno? 

Jak jsme zmínili, roli hraje i to, z jakého materiálu je kolo vyrobeno. Nejčastěji se pořizuje hliníkové kolo, které je známé svou velkou pevností a je cenově příznivý. Co se týče karbonu, jedná se o lehčí materiál, který je však dražší, ale pohlcuje drobné nárazy. U ocelových kol je vysoká pevnost, ale také vysoká hmotnost. Na druhou stranu taková kola koupíte za příznivou cenu.