Trvalé bydlení v obytné dodávce. Jaká jsou pro a proti?

V poslední době se vyrojilo několik alternativ bydlení. Jaké je žití v dodávce v našich klimatických podmínkách a jaké jsou nejčastější výzvy, které lidé řeší?  

Svoboda? Do jisté míry ano 

Ten, kdo to již vyzkoušel na vlastní triko, si může pogratulovat. Je to velká životní výzva. Obytnou dodávku si lidé buď kupují již hotovou a připravenou, nebo se pouštějí do různých úprav sami. V druhém případě je ale třeba dbát obzvláště na bezpečnou instalaci plynu a elektra. Přeci jen se dodávka stává trvalým domovem. Domovem, který si s sebou převezete, kamkoliv se vám zachce.  

Základy, které je dobré mít 

Asi se shodneme, že život v obytné dodávce je vhodný pro svobodného a bezdětného jedince, muže či ženu. V případě partnerského soužití se již jedná o celou řadu kompromisů, které malý prostor nabízí. Trvale žít v dodávce ve více lidech je nemožné z mnoha důvodů – životní prostor tam prostě není. I kdybyste se pro dodávku rozhodli a jste single, existuje základ, který musíte vždy mít – a tím je tekoucí voda po celý rok. Kuchyňský koutek, sprcha a toaleta. Bez toho se do přestavby ani nepouštějte.  

Zimní čas 

Jakkoliv jsou fotografie ze života v dodávce lákavé, vězte, že pro naše klimatické podmínky to příliš není. V zimě budete zažívat zvláštní pocity, kdy se vám bude zdát, že je prostor opravdu neskutečně malý. I když budete topit celý den, teplota uvnitř stále nebude připomínat domov. K tomu všemu řešíte všudypřítomnou vlhkost. I tak se to dá přečkat, ale žádný med to nebude. Asi si umíte představit, jak to bude vypadat, když budete nachlazení. I tak musíte řešit pohonné hmoty, abyste byli v teple.  

Vanlife je super nápad, například v Austrálii tak tráví svůj důchod mnoho lidí. Tam je ale klima poněkud přívětivější a v celoročních teplotách kolem 30 stupňů Celsia se přeci jen žije lépe.