I nadále ve strojírenství bojují s nedostatkem pracovníků

I když se strojírenství a kovovýroba stále jeví jakousi jistotou v nejisté době, stále se tento obor potýká s nedostatkem zaměstnanců. Růst křivky nezaměstnanosti se zatím nekoná, i když se tato prognóza zmiňuje už nějaký ten pátek, strojírenství stále nemá, kým obsadit volné pracovní pozice. Podle posledních statistik a průzkumů si až šedesát procent průmyslových firem stěžuje na nedostatek pracovní síly. 

Je třeba konstatovat, že v každé společnosti chybí někdo jiný. Pokud bychom měli zmínit jednoho pracovníka, který se postrádá nejvíce, pak to je kvalifikovaný dělník. 

Záchrana ze zahraničí není možná

Před úderem koronavirové krize se průmyslové společnosti včetně společnosti Steeltec spoléhali na pracovníky ze zahraničí, respektive tito pracovníci byli pomyslnou záchranou, pakliže by dlouho nebyly volné pracovní pozice obsazeny. Bohužel nyní je to se zahraniční silou trochu komplikované, a to kvůli přísným hygienickým opatřením, která stále vládnou nejen na našem území, ale také v okolních zemích. 

Firmy jsou však pevně rozhodnuty podniknout v budoucnu takové kroky, které je z této situace dostanou. Chtějí se ještě intenzivněji spoléhat na pracovníky ze zahraničí. Doufají, že za hranicemi se najde dostatečné množství kvalifikovaných dělníků, opravářů a také pracovníků obsluhy strojů a zařízení. 

Strojírenství není jediný obor, kde se strádá

Jak již bylo zmíněno, až šedesát procent průmyslových firem si stěžuje na nedostatek zaměstnanců. Mezi nimi se však nenachází jen strojírenské společnosti, ale také automobilový průmysl, kovovýroba a dále také slévárenství. To jsou nejpostiženější obory, co se zaměstnanců týče. 

Společnosti, i když sem tam evidují nárůst zájmu o pracovní pozice, se však už nedomnívají, že se situace nějakým razantním způsobem změní. Poptávka po těchto lidech totiž významně převyšuje nabídku čili z boje o pracovníky vyjde jen pár vítězů, ale ohromná spousta bude těch, jež se zařadí k poraženým.