CERMAT pochybil. Chyby v přijímacích testech jsou průšvih

Celá Česká republika je v současné době v šoku. Zejména jsou v šoku školy a rodiče dětí, které v nedávné době absolvovaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Zjistilo se totiž, že CERMAT, neboli Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, pochybil. Do testu se dostaly chyby, které v něm neměly být a které mohou rapidně ovlivnit hodnocení mnoha budoucích studentů. Rozhořčeny jsou především školy, mnohé z nich totiž už vyvěsily výsledky přijímacích zkoušek.

Nemělo by se to stát, přesto se to stalo. CERMAT pochybil. Do přijímacích testů na víceletá gymnázia se vloudila chyba. Jednalo se konkrétně o otázku, v níž bylo více správných odpovědí. Podle všeho je chyba na straně CERMATU a ministerstva školství, protože právě tyto dvě instituce test kontrolovaly.

Chyba tedy skutečně není v technologiích, které se staraly především o samotný tisk, ale chyba je v lidském faktoru.

Komu může jedna otázka změnit hodnocení?

Rodiče jsou samozřejmě v šoku, protože nechtějí své děti vystavovat takovému stresu, jakým byly přijímací testy, podruhé. Sice se ještě neví, jak to bude dál, ostatně už nyní se ví to, že chyba v testu může ovlivnit celkové hodnocení více jak sedmi seti dětem, které dělaly přijímací zkoušky na více jak dvě stě školách.

O víceletá gymnázia je stále větší zájem

Je nutné podotknout, že o osmi a víceletá gymnázia je stále větší zájem. Alespoň jedna z přihlášek putovala na osmileté gymnázium u více jak osmnácti tisíc dětí. Jedná se tedy o pětinu všech zájemců o maturitní obory.

Jak jsme zmínili, chyba byla zapříčiněna lidským faktorem. Testy prošly před tiskem několika kontrolami, testy prošly pod rukama komise CERMATU, ale i pod rukama ministerstva školství. Nejspíš to byla chyba z nepozornosti. Chybovat je sice lidské, ale ne v tomto sektoru.