Kolik lidí aktuálně trápí hypotéka?

O hypotéce jsme si mysleli, že letos nebude tak populární jako vloni. Domnívali jsme se proto, že letos mají hypoteční sazby překročit tři procenta, čímž se hypotéka stane velice nevýhodnou. Kupodivu se stal opak. Zájem o hypotéku roste rychlostí blesku, což znamená, že lidé chtějí využít ještě stále solidního úroku. Rekordní hypotéky byly v březnu, nyní zájem pokračuje a roste počet těch, které trápí hypotéka.

Pokud se vrhnete do hypotéky, musíte počítat s tím, že zodpovědnost se stane vaším stínem. Při každém nakupování si budete říkat, jestli vám na zaplacení splátky zůstane či nikoliv. Je nutné si odkládat peníze stranou, protože bez nich to skutečně nejde. Nenechte se však tímto odstrašit, je to stejné, jako kdybyste platili nájem. Jenom nyní budete splácet své vlastní bydlení.

Hypotéky se nebojí čtvrtina Čechů. Právě čtvrtina Čechů je aktuálně zatížena hypotékou.

Každý čtvrtý Čech splácí hypotéku

Jak jsme zmínili, zhruba každý čtvrtý Čech aktuálně splácí hypotéku. Nejčastěji se hypotéka bere na vlastní bydlení, jiní si hypotéku berou na provedení potřebné rekonstrukce. Co se týče třeba takového spotřebitelského úroku, tím je zatížena zhruba pětina obyvatel. Spotřebitelský úvěr se nejčastěji bere na nákup automobilu, na které si mnozí lidé nejsou schopni našetřit.

Jak staří občané sahají po hypotéce?

O hypotéku si nejčastěji žádají lidé, kterým je od třicet do čtyřicet let. V současné době takovou hypotéku splácí zhruba dvě pětiny z nich, dalších šest procent si plánuje hypotéku letos sjednat. Hypotékou na druhou stranu nejsou zatíženi šedesátníci. Jenom pouhých šest procent občanů ve věku šedesáti a více let musí hypotéku ještě splácet.

Nejčastěji se čerpá hypoteční úvěr do jednoho nebo do dvou milionů korun, jeho výše se však odráží na věku a taky na příjmech domácnosti, v níž žadatel žije. Do tří milionů korun si půjčují lidé od osmnácti do třiceti let, do dvou milionů si nejčastěji půjčují starší jedinci.