Modelová řada DB slaví 70 let. Kdo za ní stojí?

Letošní rok je pro svět automobilů poměrně velkolepý. Nejedna automobilka slaví nějaké jubileum, které stojí za zmínku. Jestli se zajímáte o svět automobilů, jistě vám neuniklo, že se nyní těší velkému jubileu automobilka Aston Martin.  Neslaví tedy přímo samotná automobilka, ale jenom jedna z modelových řad. Tou řadou je modelová řada DB, kterou proslavil zejména filmový snímek James Bond. Právě agent 007 jezdil v jednom z vozů modelové řady DB. Ta by však neexistovala, kdyby roku 1947 automobilku Aston Martin neodkoupil David Brown, jehož iniciály tvoří název modelové řady.

Mnoho lidí si dodnes myslelo, že modelový řada DB byla pojmenována po nějakém technickém řešení nebo po nějakém návrhu automobilu. Ve skutečnosti je však světoznámá modelová řada pojmenována podle tehdejšího majitele společnosti, kterým byl David Brown. Ten automobilku Aston Martin odkoupil v roce 1947 a o rok později se světu ukázala nová modelová řada v čele s prvním automobilem DB.

Sláva této modelové řady však přišla až později, a to konkrétně v době, kdy do kin vstoupil filmový snímek James Bond. Právě agent 007 se proháněl v jednom z vozů tehdy ještě příliš neznámé modelové řady, díky čemuž došlo k obrovskému proslavení značky.

Za kolik David Brown odkoupil automobilku?

Mnoho lidí často spekuluje nad tím, kolik tehdy musel David Brown za automobilku zaplatit. Kupodivu se nejednalo o velkou sumu v porovnání s dnešní kupní cenou. Automobilku odkoupil za dvacet a půl tisíce, nyní však kupní cena dosahuje neuvěřitelných 755 tisíc liber, což je v přepočtu zhruba dvaadvacet milionů korun.

Nedivte se nízké ceně

Nízká cena to skutečně byla, a to dokonce i na tu dobu. Nemůžeme se jí ale divit, vždyť automobilka se ve třicátých letech potácela ve finančních problémech, tudíž odkoupení a nový majitel byl skutečně potřeba. Dalo by se říct, že Brown zachránil automobilku před bankrotem. Zajistil tak to, že se James Bond projíždí ve svých filmových trhácích právě v automobilech Aston Martin modelové řady DB, která letos slaví sedmdesát let.