Čistíme troubu tak, aby byla opět jako nová
Troubu sice nepoužíváme tak často, ale během týdne ji párkrát využijeme – nejčastěji v ní pečeme buchty nebo případně i maso či zeleninu. Trouba je nedílná součást každé kuchyně, neměli bychom ji postrádat. Pokud ji používáte často, může se stát, že se vám rychle zašpiní a vy ji budete chtít co nejrychleji a nejúčinněji vyčistit. Samozřejmě i když ji používáte málo, přijde den, kdy ji budete muset vyčistit a budete chtít vědět, jak na to. S tím jsme se vám rozhodli pomoct.
Existuje mnoho tipů a způsobů, jak troubu perfektně vyčistit, aby byla jako nová. Mnohé hospodyňky ihned sáhnou po chemických výrobcích, ale chemikálie není vždy to nejlepší. Nejen, že si můžete podráždit pokožku, pokud nepoužíváte gumové rukavice, ale také chemikálie mnohdy neprospívají ani samotným spotřebičům.
Přinášíme tedy tipy a rady, jak vyčistit troubu, aby byla jako nová, bez chemických přípravků a produktů.
Zkuste to nejdříve se sodou
Už naše babičky věděly, že v sodě se skrývá síla. Soda je skutečně mocný nástroj, který pomůže v mnohých situacích. Soda může být náhražkou prášku do pečiva, ale také může sloužit jako čistidlo špinavé trouby. Funguje zejména na připečeniny na stěnách, ale také odstraňuje mastnoty na dvířkách trouby.
Sodu stačí smíchat s citronovou šťávou, aby vznikla pasta, která se dobře roztírá. Pasta se nanese na špínu a nechá se chvilku působit, posléze se vezme starý kartáček na zuby nebo případně jiný větší kartáč a postupně se drhnutím odstraňuje špína z trouby. Jde to snadno a rychle, je to ale špinavá práce.
Na zbylé usazeniny je tu ocet
Pomocníkem při čištění trouby je také ocet, který by neměl chybět v žádné kredenci, jelikož se používá hojně například do salátů nebo dresinků. Ocet stačí nalít do rozprašovače a postříkat na zbylé usazeniny. Doporučuje se ocet stříkat rovnou na pastu ze sody a citronu, čímž se zaručí, že se nečistoty odstraní opravdu stoprocentně.