Jak na orosená okna?

Orosená okna bývají zejména v zimě problémem. Lidé ve svých domácnostech topí, a to nemá zrovna pozitivní vliv na plastová okna, která se hlavně v rozích začínají rosit. Rosa na oknech však posléze způsobuje plíseň, která není zrovna zdravá a která může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Abyste předcházeli plísním, je třeba nejdříve zjistit, jak bojovat proti oroseným oknům. Naštěstí pro vás máme několik tipů a triků, které vám s orosenými okny zaručeně pomohou.  

Než však přejdeme k tipům a trikům, jež nám pomohou zbavit se nepříjemných orosených oken, zmiňme si důvod, proč k rosení oken vůbec dochází. Důvodem toho je nevětraná vlhkost, která se v interiéru hromadí v zimě proto, že začínáme uvnitř topit a vlhkost se tedy rázem v interiéru zvyšuje. Jelikož během zimy v interiérech příliš nevětráme, vlhkost se hromadí a začíná se uchytávat na okolní předměty. V tomto případě se jedná o okna, která jsou vlhkosti na mušce.  

Dodržujte pravidlo 21-50 

Pokud nechcete, aby se rosa zdržovala na oknech a aby tím pádem docházelo k nevítaným plísním, doporučujeme dodržovat pravidlo 21-50. Jedná se o pravidlo, které říká, že při jedenadvaceti stupních Celsia by neměla vlhkost vzduchu v interiéru přesáhnout padesát procent. Pakliže to budete dodržovat, rosa se na oknech vyskytovat opravdu nebude. S měřením vlhkosti může pomoct například vlhkoměr, který dnes není drahou záležitostí, naopak ho koupíte za pár kaček.  

Vlhkoměry jsou skvělými pomocníky i při pravidelném sledování vlhkosti během jiných ročních období, než je zima. Ve své domácnosti ho proto využijete.  

Rosu každé ráno utírejte 

Pokud se vám nedaří dodržovat pravidlo 21-50, není jiného kroku než každodenní utírání spadané rosy na oknech. Aby nedocházelo ke vzniku plísní, aby se vlhkost v interiéru ještě nezvyšovala, je třeba rosu na oknech pravidelně každé ráno utírat.  

Utírání rosy na oknech není nic náročného nebo nic, co by člověka zatěžovalo či znepříjemňovalo mu život. Pakliže vám to ale vadí, dodržujte zmiňované pravidlo, díky kterému zaručeně předejdete rosení oken.