Pravidla správného zalévání

Každá domácnost je plná květin. Zatímco některé domácnosti jsou plné krásně kvetoucích kvítků, jiné příbytky jsou plné hynoucích rostlin, jež touží po poslední šanci na život. Mnozí lidé si totiž myslí, že s pořízením pokojové rostliny se o ně nemusí starat, že si zkrátka pokojové rostliny žijí samy svým vlastním životem. Jenže takto to opravdu nefunguje, i o pokojové rostliny se musíme starat stejně jako o rostliny na zahradě. Každá živá květina potřebuje naši péči a my bychom se měli snažit, aby nám rostlina neuhynula.  

Součástí správné péče o pokojovou rostlinu je její správné zalévání. Mnozí pěstitelé nejen pokojových rostlin se shodují na tom, že správné zalévání je vůbec to nejdůležitější, k čemu při pěstování pokojovek dochází. Abyste květinu nezalévali špatně, což by mohlo vést k uhynutí nebo přeschnutí, poradíme vám několik pravidel, podle kterých se držet.  

Vždycky zalévejte rostlinu ke kořenům 

Mnozí lidé zalévají pokojové rostliny z vrchu, což připomíná trochu májový deštík. Jenže to je špatný způsob zalévání. Rostliny je třeba vždycky a za všech okolností zalévat přímo ke kořenům, jinak by totiž lístky pod tíhou vody mohly uhynout a shnít. Je však třeba poznamenat, že existují některé rostliny, které se zalévají přímo do květů. To jsou však jen výjimky potvrzující pravidlo, že květiny se zalévají zásadně ke kořenům.  

Zalévání přichází vhod ve chvíli, kdy je substrát suchý 

Rostliny, zejména pokojové rostliny, se rozhodně nesmí přelévat. Pokud by náhodou došlo k přelití, mohlo by to vést k rychlému úhynu rostliny. Daleko lepší bude, když si těsně před zaléváním ověříte, jestli je zalévání vůbec potřeba. Stačí do substrátu zabořit dřevěnou paličku. Pokud se půda na paličku uchytí, substrát je stále dostatečně vlhký a zalévání není potřeba. Pokud se substrát na paličku nepřichytí, je čas na zalévání.  

Raději vydatně a méně 

Pěstitelé pokojových rostlin se také shodují na tom, že ideální bude, když rostliny zalijeme jednou za týden a vydatněji, než kdybychom rostlinu zalévali obden a méně. Proto se také tohoto pravidla držte.