Na co bychom se měli zaměřit při výběru elektrokola?

Výběr elektrického kola, zejména toho prvního, přímo závisí na našich potřebách a cílech. měli bychom si odpovědět na otázky,  co přesně očekáváme od elektrického kola, jaké vzdálenosti a na jakých silnicích plánujeme překonat cestu, jaká rychlost nám bude vyhovovat. Spolehlivé vlastnosti elektrokola zlepšují jeho schopnosti v rychlosti, vytrvalosti a snadném pohybu po městě. Současně není třeba řidičský průkaz k řízení elektrického kola. To je další neocenitelné plus. 

Výkon 

Klasické kolo vybavené elektrickým motorem je zajímavé díky jeho rozmanitým schopnostem a technickým vybavením. Vše záleží na přání a požadavcích kupujícího a na provozních podmínkách modelů. Tyto modely jsou vybaveny motory o výkonu 150 až 1000 W. Tady můžeme použít nejen motor, ale šlápnout si také do pedálů, jak je tomu u klasického kola. Největší předností jsou rychlostní charakteristiky do 50 km a nosnost až 100 kilogramů. 
V zásadě je takové elektrické kolo vhodné pro použití ve městě. V tomto případě je výkon motoru 350 W považován za optimální.  

Hmotnostní parametry rámu  

Přednost se dává vždy nižší hmotnosti, tj. spíše hliníkové než ocelové konstrukci. Tato elektrokola mají rovněž dobrý kříž a v terénních podmínkách jsou velmi stabilní. Hmotnost elektrického kola je v rozmezí 40 – 70 kg, existují  ale i modely do 120 kg. Konstrukční vlastnosti elektrických kol mohou přispět k tomu, že takové elektrokolo může dosáhnout rychlosti až 40 km / h , ty modernější modely  až 70. 

Hmotnost elektrického kola je velmi důležitá, protože pokud je baterie vybitá nebo potřebujeme-li například vynést e – kolo po schodech, bude to do značné míry trochu obtížnější. Modely střední velikosti váží přibližně 30 kg. Pokud se chystáme ponechat si elektrické kolo v bytě a máme v plánu jej každý den nosit ze schodů, do výtahu atd., stanou se nejen váha samotného kola,ale i jeho rozměry velmi důležitým faktem při koupi takového elektrokola. 

Existují samozřejmě již zmiňované skládací modely, které nejen že jsou vhodné pro skladování a přepravu v kufru automobilu, ale v případě potřeby je můžeme také s sebou přenést do veřejné dopravy.