Jak předcházet vzniku plísní ve vašem bytě?
Plísně vedou k rozvoji alergií, kopřivky, astmatu nebo dalších dýchacích potíží. Rozhodně bychom si měli hlídat, zda se u nás nevyskytují. Kde se plísně nejčastěji objevují a jak jim předcházet?
I tam, kde byste je nečekali
Mikroskopické houby v podobě černé plísně si nepřeje nikdo z nás. Nejvíce se obvykle zhrozíme, když zjistíme, že se tato botanická zahrada vyskytla přímo pod naším spacím místem. Opravdu se to může stát. Pokud nemáte lamelový rošt, ale vyplněnou plochu pod vaší matrací, můžete být velmi nemile překvapeni. Plísně se totiž mohou vytvořit přímo na spodní straně vaší matrace.
Dále se často vyskytují za nábytkem, který je příliš těsně nalepen na stěny, v okolí oken a dveří, v koupelnových prostorách, ale také v blízkosti podlahy zejména na severní straně vašeho příbytku.
Aktivity, které raději vynechejte
Prošli jste svůj byt a zjistili, že se u vás zdraví škodlivá černá plíseň vyskytuje? V tom případě bude nutné přijmout režimová opatření, aby k jejímu vzniku již nikdy nemuselo dojít.
- Při vaření vždy zapněte digestoř a nedovolte vodním párám, aby se usadily v místnosti.
- Větrejte každý den třikrát denně po dobu pěti minut. Vždy udělejte velký průvan v místnosti.
- V bytě nesušte mokré prádlo, využijte sušičku, venkovní prostory, nebo sušárnu.
- V případě, že máte doma akvárium nebo mnoho květin, pořiďte si odvlhčovač místností.
- Během topné sezóny nezakrývejte topná tělesa záclonami nebo oděvy.
V zimě se větrá jiným způsobem než v létě
Možná i vy máte ve svém domově plastová okna, která by se měla vždy s příchodem jara správně nastavit. U některých výrobců je potřeba nastavit přítlak oken k rámům tak, aby mohly přirozeně větrat. V létě můžete větrat také na větračku, v zimě nikoliv. Během mrazivých dnů by mohlo dojít ke vzniku plísně z důvodu kondenzace vodních par nad prostorem okna.
Vyvarujte se vzniku plísní.