Jak správně odmrazit lednici

Lednice stejně jako jiný domácí spotřebič vyžaduje pravidelnou péči. A její zanedbání se opravdu nevyplácí. Zatímco troubu je nutné jednou za čas pořádně vyčistit, lednici zase odmrazujeme, a to obvykle jednou až dvakrát do roka podle potřeby. To, že lednice namrzá není nic neobvyklého. Při objevení ledu na stěnách je však klíčové jedno – začít jednat prakticky ihned. S každým dalším milimetrem totiž roste spotřeba energie, kterou lednice vykazuje. 

Jinými slovy lze říct, že nikde není stanoveno, kdy je ten nejvyšší čas na odmrazení lednice. Zkrátka a dobře je to o lidské všímavosti a o objevení prvního milimetru ledu. Když led v lednici zaznamenáte, nemusíte se na činnost připravovat dlouhé týdny. Mluvíme o záležitosti rovnající se jedné hodiny, proto se do toho pusťte třeba hned, co přijdete z práce. 

Ze všeho nejdříve vypněte spotřebič ze zásuvky 

Čím odmrazování lednice začíná? Jednoznačně vypojením spotřebiče ze zásuvky. Není možné, abyste se pustili do odmrazování i za situace, že do spotřebiče stále jde elektrický proud. Po tomto kroku následuje vyprázdnění lednice a také vytažení všech šuplíků i skleněných polic. 

Aby bylo rozmrzání ledu rychlejší záležitostí, je dobré na spodek lednice položit hrnec s teplou vodou. V žádném případě jí nepolévejte stěny spotřebiče, tím byste mohli lednici pořádně ublížit. Raději nechte hrnec stát a mezitím kolem lednice rozprostřete ručníky, kdyby voda začala přetékat. 

Plastová špachtle, do boje! 

Ve chvíli, kdy začne led praskat a povolovat, můžete do boje povolat plastovou špachtli. Vyhněte se speciálně ostrým předmětům, jejich použití opět vede k nenávratnému poškození mrazáku. Co je však povoleno je fén. Od ledu si při jeho používání udržujte značnou vzdálenost a vždy fénujte od shoda dolů.  

Posledním krokem je čištění 

Že už jste se ledu opravdu zbavili? Je načase pustit se do čištění spotřebiče. I když je to nejméně oblíbená činnost, je zapotřebí. Nezapomeňte hlavně na gumové části lednice, kde obvykle dřímají plísně.