Je rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem?

Nízkoenergetické domy se těší velké oblibě. Dbá se na nízkou spotřebu, používání obnovitelných zdrojů a kvalitní izolační materiály. Velkou popularitu si získaly především dřevostavby, které splňují jak nároky na úspornost, tak na ekologii, a navíc se dají kompletně postavit během několika málo měsíců. Setkat se můžeme také s pojmem pasivní dům. Jaký je rozdíl mezi ním a klasickou nízkoenergetickou stavbou?

Jak funguje pasivní dům

Většina domů vyzařuje určité teplo do okolí. Pasivní dům ho naopak uchovává uvnitř pomocí silné vrstvy izolace. K větrání slouží důmyslná vzduchotechnika, zatímco okna jsou využívaná jako solární kolektor a vůbec se neotvírají. V pasivních domech na klasické radiátory nenarazíte, protože topit je třeba jen několik dní v roce, a navíc stačí jen malé množství tepla, aby se místnosti vyhřály.

Zcela bez topení se ovšem v pasivních domech neobejdete, a to ani přes minimální teplotní ztráty. Nejčastěji se používá tzv. výměník tepla, který předehřívá chladný vzduch zvenku a uvolňuje ho do interiéru. Teplo se tedy do domu dostane rychle a dlouho se udrží. Dalším oblíbeným způsobem je použití teplovzdušného vytápění, kdy teplý vzduch vyrovnává případné tepelné ztráty.

Můžete využít obnovitelné zdroje

Pokud byste chtěli do vytápěcího systému více investovat, vyplatí se nákup tepelného čerpadla, které získává teplo z obnovitelných zdrojů. Hodí se ale spíše pro větší prostory než pro malé rodinné domky. Za zmínku stojí také fotovoltaické panely, které mohou být více či méně efektivní v závislosti na podnebí. Samozřejmě si můžete pořídit i stylová krbová kamna nebo kotel na pelety.

Návratnost v případě pasivních domů je asi 12–15 let. Roční spotřeba energie se průměrně pohybuje okolo 15 kWh/m2, zatímco u klasických nízkoenergetických domů je to necelých 50 kWh/m2. I to je ovšem o 75 % méně než u běžných domů. V dnešní době není problém postavit pasivní i nízkoenergetické domy na klíč.