Po stopách (nejen) historie. Muzea, která stojí za navštívení

Přemýšlíte nad tím, jak strávíte volný víkend? Nebo už sestavujete plány na letošní léto? Do svého itineráře nezapomeňte zakomponovat krásná česká muzea, která stojí za navštívení. Zatímco některá pojednávají o historii, jiná jsou zaměřená na komiksové postavičky. Jinými slovy se na našem území najde celá spousta muzejních institucí, kam byste měli zamířit. A pár z nich vám nyní představíme.  

Muzeum miniatur 

Zatímco někteří to nazývají novinkou, jiní vidí malé kousky, jako portrét Čechova na máku, jako úžasná umělecká díla. Bez ohledu na to, jak se člověk cítí, o umělecké hodnotě mikro-miniaturních umělců nemůže být sporu, stejně tak nelze popřít intenzivní úroveň dovedností, trpělivosti a oddanosti. 

Muzeum miniatur v Praze představuje drobná díla Anatoly Konenko, narozeném v Omsku na Sibiři, jenž je jedním z mála profesionálních mikro-miniaturistů po celém světě. 

Konenko vždy vezme předmět, který můžeme identifikovat – semeno, hmyz, jehlu, vlasy – a vdechuje do něj život. Mikro-miniaturista umožňuje inspirovat se objektem, hrát si s myšlenkou na objekt a měnit způsob, jakým ho vidíme. Například, jedno z nejúžasnějšího díla je blecha, jejíž nohy mají oděné podkovy, a ruce držící malé nůžky, klíč a visací zámek. 

Aby vytvořil nůžky 0,9 mm, vymyslel Konenko stejně jako většina mikro-miniaturistů své vlastní nástroje, z nichž některé byly použity v očních ordinacích. Stejně jako u jiných mikro-miniaturistů mohl pracovat pouze mezi jeho úderem srdce, protože se bál, že jeho nepatrný třes zničí jeho drahocenné dílo. 

Národní muzeum 

Než se však vydáte do výše uvedeného muzea, vyplatí se zamířit do toho národního, které najdete na Václavském náměstí v Praze. Není to tak dávno, co prošlo velkou rekonstrukcí a je pravděpodobné, že jste Národní muzeum v jeho novém kabátě doposud neviděli.  

Je zde celá spousta zajímavých expozic, ještě donedávna zde sídlila i jedinečná egyptská výstava Slunečních králů.