Důvody, které vám dělají úklid nekonečný

Možná se vám to stává. Pustíte se do úklidu a po nějaké době zjišťujete, že výsledky vaší práce nejsou příliš znatelné. Jak to? Možná někde děláte chybu. Toto jsou ty nejčastější: 

Odkládáte 

Chcete mít doma naklizeno, ale do mytí podlah se vám právě nechce? Pustíte se raději první do vysávání, pak leštění nábytku, povlékání peřin, žehlení, … a spousty dalších činností s tím, že podlahu necháte na později? Chyba! 

Odkládání neoblíbené činnosti způsobí jen to, že se podvědomě nebudete ani snažit postupovat v úklidu rychleji, protože budete vědět, že na konec vás stejně čeká ta neoblíbená fáze úklidu. V tomto případě, právě ono vytírání. 

Přerovnáváte 

Tady teď uklízím a potřebuju tu prostor, tak to dám sem a pak to někam uklidím… Zdá se vám to povědomé? Je to další chyba, které se při úklidu často dopouštíme. 

Tímto způsobem nepořádek paradoxně často spíše narůstá, než aby docházelo k jeho eliminaci. Pokud věci nemají své pevné místo jsou v domácnosti s velkou pravděpodobností nadbytečné a je dobré zvážit, zda je doma skutečně potřebujeme. Opravdu potřebujete mít v kuchyni druhý mixér, když beztak používáte pouze jeden? 

Mnohdy takto přeskupujeme i nefunkční věci s tím, že se jednou opraví. Ony to však sami neudělají a pokud na to nemáte chuť teď, tak ji jen s velmi malou pravděpodobností budete mít někdy jindy. 

Nedokončujete 

S velkým odhodláním se pustíte do úklidu, ale během práce vás nadšení přejde nebo vás něco vyruší. To se stává poměrně často a každý kdo to zažil si uvědomuje, že je to problém. Někdy se do podobné situace ovšem můžete dostat zdánlivě naprosto nevinně. 

Pustíte se do úklidu šatníku, když vám padne do oka cosi, co sem nepatří. Ve snaze to uklidit přenesete svou pozornost od šatníku k jinému místu a problém je na světě. I v tomto případě je výsledek podobný. Úklid zůstane nedokončený a celkový dojem z vykonané práce není valný. 

Snažte se vždy držet jedné věci. Jeden uklizený šatník je lepší než 5 polo-uklizených. Pokud jsou výsledky práce vidět, člověk má motivaci v práci pokračovat.