Rekonstrukce nebo demolice?

Stojí vám za domem stará kůlna nebo máte ve svém vlastnictví trouchnivějící dům po prarodičích nebo rodičích? Ať už je to tak či onak, pravděpodobně přemýšlíte nad tím, že budete do zmíněných nemovitostí investovat. Mnozí vaši přátelé vám to však mohou vymlouvat s tím, že ne vždycky je rekonstrukce dobré řešení a že ne vždycky je to dobrý nápad. I když vás s konkrétní nemovitostí pojí vzpomínky, opravdu je často výhodnější danou nemovitost zbourat než ji opakovaně rekonstruovat. 

Mnohé staré nemovitosti mají totiž nekvalitní základy a mají špatné rozvody elektřiny a plynu, což z dané nemovitosti dělá neobyvatelný objekt, do kterého byste investovali neustále dokola a dokola. Pokud patříte k lidem, kteří nechtějí rok co rok investovat do oprav už odepsaného domu, raději se přikloňte k demolici, která vám může zajistit místo, na němž vznikne zbrusu nový objekt, v němž vznikne nespočetně mnoho vzpomínek. 

Demolice není nic špatného

Bohužel řada lidí se domnívá, že demolice je ta nejhorší činnost, ke které může člověk svolit. Ale jak jsme zmínili, na pozemku konkrétní nemovitosti, kterou chcete zbourat, může vzniknout cela nový dům, který bude kvalitnější a přesně podle vašich představ. 

Navíc v mnoha případech je demolice cenově výhodnější záležitost. Konkrétní cenu za demolici však říct nemůžeme, jelikož cena demoličních prací se vždy řeší individuálně kalkulací dle ceníku a dle zaměření. 

Aby mohlo dojít k demolici

Žádný člověk si však nemůže zbourat dům, na který si ukáže prstem. Takto to nefunguje. Aby mohlo dojít k zahájení demolice, je zapotřebí mít v rukou projekt k demolici, který je jakýmsi potvrzením toho, že se může daný objekt srovnat se zemí. 

Pokud má dojít k celkovému odstranění nemovitosti, je zapotřebí mít v rukou i projekt k demolici, který se zpracovává většinou na základě existující původní dokumentace k nemovitosti. Pokud původní dokumentace k nemovitosti neexistuje, provádí se stavebně technický průzkum objektu.