Věčné dilema: chůze nebo běh?
Čím dál více lidí propadá běhu. Na první pohled je to chvályhodný trend. Pohyb se totiž stává nedílnou součástí našich dní. Proč by na tom mělo být něco špatného a proč hledat jinou a zdravější alternativu?
Zdraví na prvním místě
Každý pohyb je zdravý a pro tělo prospěšný. Musí být tedy samozřejmě prováděn technicky správně, s ohledem na stav jednotlivce, jeho fyzičku a spoustu dalších faktorů. V tomto bodě není mezi chůzí a během téměř žádný rozdíl. Záleží spíš jen na preferencích. Ideální je kombinace, kdy se pravidelně nebo jen podle nálady a možností střídá výklus se svižnější procházkou. Vyjma fyzické stránky je třeba brát v potaz i pozitivní vliv na psychiku. Nemá tedy smysl běhat, když vás to nebaví. A je zbytečné trápení stoupat do hor, když si rádi vyčistíte hlavu při popobíhání kolem řeky.
Plusové body pro chůzi
Chůze je nejpřirozenější pohyb. Vše probíhá zcela automaticky, bez učení, bez soustředění. Zapojuje se horní i dolní polovina těla a nevědomky tak posilujeme i ty nejmenší svaly hluboko pod kůží a mezi kostmi. Nehledě na zlepšení funkce kardiovaskulárního systému, zocelení svalových vláken a šlach a urychlení spalování.
Z dlouhodobého hlediska se projeví i šetrné zacházení s klouby. Běh je i přes skvělou techniku, odpružené boty a perfektní nášlap pro kosterní systém náročnější a po letech se mohou dostavit první problémy. Jsou sice řešitelné, ale s přibývajícím věkem může jít o nadbytečnou komplikaci a z občasného lupnutí se vyklubou palčivé potíže s pohybem.
Nemusíte se potit a běhat dlouhé kilometry, abyste vyrýsovali postavu. Chůze je zcela dostačující. Stačí sledovat jeden parametr – tep. Drtivá většina chodců začíná spalovat při hodnotách v rozmezí 100-130 tepů za minutu. Finální číslo pochopitelně závisí na pohlaví, fyzičce, zdravotním stavu, psychice a věku.