Blázniví Holanďané a sport zvaný Fierljeppen 

Některé sporty všichni známe a s chutí je provozujeme. Jiné stále čekají na to, až je objevíme. A pak je tady fierljeppen. Tohle asi nebudete chtít zkusit! Nicméně v Nizozemsku si tímto sportem udržují dobrou kondici. O co se jedná?  

Jedni se baví, druzí dřou 

Každý rok se v Nizozemí koná pravidelná soutěž v jednom z nejstarších extrémních sportů, který lidé vytvořili. Jedná se o aktivitu typickou pro Frískou oblast, tedy pro místa, kde jsou četné kanály. Při sledování závodníků se lidé výborně baví. Ti, kteří mají dostatečně natrénováno, se mohou představit a soutěžit v silné konkurenci.  

Je potřeba mít pořádnou tyč 

Fierljeppen je aktivita, která vám pořádně rozdmýchá plíce a díky které se dostanete do dobré kondice. Máte totiž za úkol překonat vodní příkop. Pořádná motivace pak spočívá v tom, abyste do něj nespadli.  

Rychle běžíte po molu a následuje skok na dlouhou tyč. Po tyči je potřeba se následně vyšplhat. Ten, kdo vyleze do největší výšky a udrží si balanc, může následně překonat vodní plochu a dostat se suchou nohou na druhý břeh kanálu.  

V kondici již od roku 1771 

První zmínky o zvláštní aktivitě jsou datovány až do roku 1771, kdy se v této aktivitě konala první soutěž. Překonávání vodního příkopu touto metodou tak sahá hluboko do historie. Traduje se, že takto lidé překonávali vodní toky, které křižovaly jejich pole, aby mohli obhospodařit a sklízet svou úrodu. V daném roce se uskutečnila první soutěž a nový sport byl rázem na světě.  

Skvělý způsob, jak se procvičit 

Po staletí se tento druh zábavy těší mezi obyvateli Holandska velké obliby. Provincie dokonce pořádají sportovní klání a nechybí ani liga v této netradiční aktivitě. Soutěží děti do 16 let, ale také muži a ženy. Skoky přes vodní kanály mají i seniorskou kategorii. 

Fierljeppen je skutečně netradiční možnost, jak se udržet ve formě.