Jal vyčistit pohovku podle materiálu

Pohovka je nedílnou součástí našich obývacích pokojů. Mnohdy se stává, že si do obývacího pokoje vezmeme jídlo, což má za následek to, že ušpiníme drahou pohovku. Otázkou je, co máme dělat potom? Mnohé ženy už věší svou hlavu, protože si myslí, že pohovka je zničená a že budou muset koupit novou. Naštěstí to není potřeba. Vyčistit pohovku lze snadno a rychle, pokud víte, jak na to.

Skvrny na pohovce mohou být od čehokoliv. Nejčastěji se na pohovce vyskytují skvrny od kečupu, dále taky od kávy, kakaa, čokolády nebo krve. Vše lze odstranit jednoduše a rychle. My se však zaměříme na čištění pohovky podle toho, z jakého materiálu je vyrobena. Každá sedačka totiž potřebuje jiné prostředky ke svému čištění. To, co využíváte na koženou sedací soupravu, nesmíte využívat na látkové pohovky, které by saponáty na kůži mohli zničit.

Jak na látkový gauč

Nejdříve se zaměřme na látkový gauč, který vlastní většina domácností. Nemůžeme se tomu divit, látkové pohovky jsou nejen levnější, ale taky jsou velice pohodlné, což se od sedací soupravy očekává. Bohužel se na látkovou pohovku přichycuje nejen prach, ale taky chlupy od domácích zvířat, které lze jen stěží dostat pryč. Pomoct vám mohou známé válečky, které odstraní z pohovky vše, co na ní být nemá. Tedy kromě skvrn. S těmi musíte zatočit jinak.

Co se týče skvrn, z látkových pohovek je nelze tak snadno odstranit, bohužel. Naštěstí je několik osvědčených tipů, které vám pomohou se skvrnami na látkovém gauči zatočit. Například vám pomůže pěnový čistič, který je určen speciálně na čalouněný nábytek, a žínka. Pomocníkem je však i roztok vody a pracího prostředku, který do pohovky aplikujete pomocí silonového kartáčku.

Jak na kožený gauč

Kožené sedačky jsou krapet dražší, přesto jsou v domácnostech velice časté. Kožené gauče se potřebují během používání ošetřovat, jinak brzy prasknou. Co se týče skvrn, ty se z pohovky dostávají velice rychle. Stačí vám k tomu obyčejný utěrka namočená ve vodě s trochou saponátu nebo obyčejné dětské vlhčené ubrousky. Vřele doporučujeme i speciální prostředky na koženku a kůži.