Válečná oběť na luxusní adrese. To je chorvatský hotel Belvedere

Projíždíte cestou kolem těch nejluxusnějších hotelů v Dubrovníku, odkud je vidět staré město. Jedete stále dál, až na konci cesty plné pozlátka pro turisty objevíte ošklivé káčátko. Hotel Belvedere.  

Perla Jadranu na té nejlepší adrese 

Dubrovnický hotel Belvedere byl slavnostně otevřen roku 1985 a ihned si získal pozornost smetánky. Byl považován za perlu Jadranu. A zcela právem. Krásnější výhled na historické město, ale také na protější malý ostrov, byste stěží našli. Přičtěte si k tomu soukromou pláž, pětihvězdičkový servis a impozantnost celého projektu, a budete si myslet, že jste v ráji.  

Hotel, který byl postaven na celém úbočí hory, v sobě ukrýval také výtah. Najít jste v něm mohli několik restaurací, kaváren nebo butiků s drahým oblečením. V bazénech se mohla pohodlně koupat a zabavit celá rodina.  

Válka si nevybírá 

Bohužel měl ale celý projekt smůlu. Jak jsme již uvedli, byl dostavěn v roce 1985. pouhých šest let před tím, než město napadly srbská vojska. Válka se zemí prohnala a nezastavila se před ničím. Hotel o 18 podlažích, který byl chloubou celého města, byl nemilosrdně poškozen. Do jeho mramorových zdí se zakously nemilosrdné výstřely z těžkých zbraní. Válčilo se na pevnině i na moři. Kolos s více než dvěma stovkami pokojů byl snadným terčem.  

Zbyla jen vzpomínka a pár papírů 

Když se dnes vypravíte do Dubrovníku a máte chvíli na procházku luxusní hotelovou čtvrtí, která lemuje pobřeží na dohled od starého města, dojdete až na konec velmi úzké cesty. Tam, kam turisté nechodí. Tam, kde se dnes pohybují squatteři a lidé pochybné existence. Hotel Belvedere je dnes smutným dokladem o válečném běsnění. V jeho útrobách dodnes naleznete kufr od granátů, hotelové tiskopisy, nebo ulomené kachličky z kdysi skvostných mozaik.  

Nikdo neví, jak dlouho může trvat, než se ošklivé káčátko opět promění v perlu Jadranu.